100 milionów złotych wraca do gmin Metropolii GZM

2018-02-19

Blisko 100 milionów złotych trafi do gmin wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Podczas piątkowej sesji GZM przyznano dofinansowanie 99 projektom z Funduszu Solidarności.

Fot:GZM

W ramach przekazanych przez FŚ funduszy powstaną nowe drogi, centra przesiadkowe oraz zrewitalizowana zostanie przestrzeń publiczna.

100 milionów złotych z budżetu Metropolii, wraca do mieszkańców gmin i miast członkowskich, by realizować inwestycje dla nich najważniejsze. Wszystko to dzięki Funduszowi Solidarności, który został przyjęty przez Zgromadzenie Metropolii.

- mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 Nie bez znaczenia jest nazwa tego funduszu. W imię solidarności kilka najbogatszych miast Metropolii zrezygnowało ze swojej części dotacji, a dzięki temu mniejsze gminy mogą zrealizować inwestycje o większej wartości.

– dodaje Karolczak, dziękując tym samym Katowicom, Tychom, Gliwom i Zabrzu za rezygnację z tego dofinansowania i większe wsparcie swoich metropolitalnych sąsiadów.

Dzięki takiej postawie dużych miast możliwa jest realizacja idei Funduszu Solidarności który powstał, aby niwelować różnice w rozwoju społeczno-gospodarczym gmin i miast, tworzących Metropolię.

FŚ to program pilotażowy, polegający na udzieleniu dotacji celowej na realizację zgłoszonych przez gminy inwestycji. Kwota dofinansowania mogła wynieść maksymalnie 85 proc. Pierwszeństwo w otrzymaniu funduszy miały te projekty, które realizowane są wspólnie z innymi członkami Metropolii lub posiadają finansowanie zewnętrzne (np. z Unii Europejskiej).

Największe dofinansowanie otrzyma Bytom – będzie to ponad 10 mln zł. W przypadku zagłębiowskich miast spora suma powędruje do Będzina (3.9 mln złotych), w Bobrownikach zrealizowanych zostanie aż 9 projektów za ponad 1,5 mln złotych,  Czeladź otrzyma ponad 2.6 mln na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, Dąbrowa Górnicza dzięki funduszom przebuduje ul. Kasprzaka. Sosnowiec otrzyma ponad 3,5 mln na przebudowę układu drogowego ul. Generała Stefana Grota-Roweckiego. W Sławkowie wykonanych zostanie 5 inwestycji za ponad 1.3 mln złotych.

Pełna lista inwestycji: Fundusz Solidarności – załącznik do uchwaly. Inwestycje

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress