Bezpłatna mammografia w Będzinie

2018-02-01

Dotąd niespełna 40% uprawnionych kobiet zgłosiło się na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Najbliższa okazja do zbadania się będzie 9 i 12 lutego przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Będzinie.

fot. UM w Będzinie

Badanie jest bezpłatne, a uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi oraz:

  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu
  • lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2).

Badanie mammograficzne trwa jedynie kilka minut i polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich. Pozwala wykryć tzw. zmiany bezobjawowej, na przykład guzki, jeszcze zanim są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi. Wykryty tak wcześnie nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe leczenie i praktycznie daje gwarancję powrotu do pełni zdrowia.

Będzińskie badania mammograficzne odbędą się 9 i 12 lutego przy Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Sportowa 4 w specjalnie przygotowanym mammobusie. Na badanie należy się wcześniej zarejestrować  pod nr tel. 58 666 24 44 (od poniedziałku do soboty) lub na stronie internetowej http://www.mammo.pl/formularz.

Organizatorzy proszą również o przyniesienie na badanie klisz i wyników poprzednich mammografii.

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress