Dąbrowa Górnicza w trosce o bezpańskie koty

2018-02-08

W Dąbrowie Górniczej po raz ósmy ruszyła akcja zapobiegania bezdomności kotów i ich dokarmiania. Karmiciele mogą przyprowadzić wolno żyjące zwierzęta do lecznicy, gdzie zostaną one poddane bezpłatnym zabiegom.

fot. UM w Dąbrowie Górniczej

W tym roku darmowe świadczenia medyczne przeprowadza Gabinet Weterynaryjny „Pod Syriuszem” zlokalizowany w Dąbrowie Górniczej przy ul. Legionów Polskich 41A. Gabinet jest czynny od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.30 oraz w soboty – od 9.00 do 14.00.

Umowa z dąbrowskim Urzędem Miejskim obejmuje sterylizację kotek, kastrację kocurów, usypianie ślepych miotów kotów, wydanie 2 kg suchej karmy (dla każdego wysterylizowanego lub wykastrowanego kota), podanie antybiotyku, odpchlenie oraz wyczyszczenie uszu.

Jest to konsekwencja zapisów ustawy o ochronie zwierząt oraz uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy.

- mówi Iwona Dalach, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM w Dąbrowie Górniczej.

Karmiciele zwierząt, którzy dostarczą kota do lecznicy, będą musieli wypełnić jedynie dokument – oświadczenie, że przyniesiony kot jest wolno żyjący, wskażą jego miejsce bytowania, opiszą kota i zobowiążą się do odbioru zwierzęcia z gabinetu.

Akcja ma potrwać do końca listopada lub do wyczerpania środków finansowych na ten cel. Od momentu jej rozpoczęcia w 2011 roku, w Dąbrowie Górniczej wykonano już 5055 zabiegów sterylizacji kotek i 776 zabiegów kastracji kocurów.

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress