Dąbrowa stawia na bezpieczne miasto

2018-02-16

W 2018 roku w Dąbrowie Górniczej realizowany będzie program „Bezpieczna Dąbrowa”, w ramach którego w mieście organizowane będą: kurs pierwszej pomocy, zajęcia z samoobrony, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz akcja edukacyjna na temat czadu.

Fot: UM w Dąbrowie Górniczej

Głównym celem wprowadzanego programu ma być poprawa stanu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

W ramach projektu zdiagnozowane zostaną zagrożenia i miejsca niebezpieczne. Mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje oczekiwania w kwestii ich wyeliminowania. Program zakłada także organizację cyklu zajęć, spotkań i prelekcji, dotyczących poprawy bezpieczeństwa. Skierowany będzie do wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych po seniorów.

 – mówi Zbigniew Podraza, prezydent miasta.

Jednym elementów programu jest uświadamianie mieszkańców na temat szkodliwości czadu, dodatkowo miasto zdecydowało się na zakup detektorów tlenku węgla dla osób najbardziej narażonych na jego działanie. 140 takich urządzeń trafiło pilotażowo do mieszkańców.

Jako lekarz, doskonale wiem, jak niebezpieczny jest czad. Kilka razy zdarzyło mi się stwierdzać zgon, w tym młodych osób, zatrutych tlenkiem węgla. Tych sytuacji nigdy nie zapomnę. Wiem, że dzięki czujnikom można uniknąć takich tragedii .

– podkreślił Zbigniew Podraza na spotkaniu, w czasie którego przekazano detektory.

Pozostałe działania zostały zaplanowane na kolejne miesiące roku, jeszcze w lutym na klatkach schodowych dąbrowskich bloków pojawią się plakaty ostrzegające o przestępcach, których ofiarami możemy paść we własnym domu. Dodatkowo w lutym podczas kolejnego koncertu „Dąbrowa łączy pokolenia”, który odbędzie się 21 lutego  seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących słuchu, wzroku i rehabilitacji.

W marcu w mieście zorganizowane zostaną spotkanie nastawione na szczegółowe zdiagnozowanie i wyeliminowanie lokalnych zagrożeń. Wystartują również warsztaty w szkołach, pokazujące uczniom zgubne skutki zażywania narkotyków i dopalaczy.

Kwiecień będzie miesiącem skierowanym na spotkania z seniorami. Podczas takich spotkań osoby starsze dowiedzą się jak nie paść ofiarą wyłudzenia „na wnuczka” czy „policjanta”, a także jak w momencie zagrożenia udzielić pierwszej pomocy.

Pierwsze ciepłe miesiące upłyną pod znakiem akcji, która skupi się na bezpieczeństwie drogowym użytkowników jednośladów.

W maju odbędą się spotkania z Rzecznikiem Praw Konsumentów, organizowane na terenie całego miasta we współpracy z parafiami. Jak zapowiada miasto w ramach „Bezpiecznej Dąbrowy” planowane jest również uruchomienie telefonu zaufania, gdzie o problemach porozmawiać będzie można z psychologiem.

Czerwiec to czas w którym zorganizowana zostanie kolejna odsłona akcji „Bezpieczna dąbrowianka”, czyli bezpłatnych zajęć samoobrony dla kobiet. Nad akwenami wodnym działania skupią się na promowaniu bezpieczeństwa nad wodą.

Na początku roku szkolnego i u progu jesieni, wśród przedszkolaków i uczniów zorganizowano będzie akcja promująca noszenie odblasków.Rodzice będą mogli natomiast wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy organizowanych podczas pierwszych wywiadówek.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress