Duże zmiany w kopalni ćwiczebnej (wideo)

2018-02-19

Szykują się spore zmiany w kopalni ćwiczebnej Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Obiekt, który powstał w 1927 roku przy Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej ma stać się bardziej atrakcyjny dla turystów.

Z takich atrakcji związanych z przeciętnym turystą to będzie na pewno fragment chodników gdzie będzie można przejściach się podziemną kolejką, będziemy chcieli tez połączyć najniższe wyrobiska z powierzchnią ziemi szybem i będzie to też usprawnienie dla ruchu turystycznego.

- tłumaczy Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

Kopalnie ćwiczebna odwiedza ponad 6 tysięcy osób rocznie, obiekt został udostępniony zwiedzającym w 2009 roku.

Zmiany w kopalni ćwiczebnej nie obejma wyłączniej jej wnętrza, przebudowa obejmie także wejście do kopalni.

Obecnie jest tam zlokalizowana część socjalna, część z szatnią dla zwiedzających, chcemy tą część rozbudować i stworzyć większe zaplecze dla zwiedzających, gdzie oprócz szatni znalazłaby się jakaś część ekspozycyjna i część przeznaczona na organizowane spotkania.

- wyjaśnia Arkadiusz Rybak.

W chwili obecnej zebrano i opracowano wymagania dotyczące projektów w jeden dokument. Planowana inwestycja będzie kosztownym przedsięwzięciem.

Te prace projektowe już się rozpoczynają i będą trwały kilka lat, kiedy będziemy mogli na podstawie tych projektów poczynić starania o dofinansowanie, prace związane z takimi obiektami podziemnymi są jednak kosztowne i w zaokrągleniu będzie nam do tego potrzebnych kilkanaście milionów złotych, Część środków zapewnia gmina Dąbrowa Górnicza natomiast resztę musimy pozyskać z środków zewnętrznych.

- dodaj dyrektor muzeum.

Dzięki planowanej przebudowie kopalni ćwiczebnej górnicze dziedzictwo zagłębia dąbrowskiego zostanie nie tylko zachowane dla przyszły pokoleń, ale zyska tez nowy, atrakcyjniejszy wymiar.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress