Mieszkańcy i politycy o tym, jaka będzie Polska po PiSie (wideo)

2018-02-21

20 lutego w Kopalni Kultury w Czeladzi odbyło się spotkanie Klubu obywatelskiego pod tytułem „Jaka będzie Polska po PiSie?”. Posłowie Beata Małecka-Libera i Borys Budka wraz z samorządowcami i mieszkańcami Zagłębia zastanawiali się co wymagać będzie naprawy po zmianie władzy.

To jest tak naprawdę odpowiedź na wezwanie pana Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że Polskę trzeba zaorać. Więc, jeżeli ją mamy orać to chcemy wiedzieć jak głęboko i co ma być po tym zaoraniu.

- mówi posłanka Beata Małecka-Libera z Platformy Obywatelskiej.

Czas, który mają rządzący zawsze się kiedyś kończy i zawsze trzeba mieć odpowiedź na pytanie co zrobić, co zmienić, co utrzymać, jakie rozwiązania są dobre dla Polski, a jakie niestety rujnują nasz kraj. Dlatego będziemy wspólnie zastanawiać się z uczestnikami Klubu obywatelskiego jakie rzeczy należy w Polsce najszybciej wprowadzić po zmianie władzy, jakie utrzymać, jakie rozszerzyć.

- dodaje poseł Borys Budka – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Przede wszystkim obecni na miejscu samorządowcy oraz prezydent Sosnowca i burmistrz Czeladzi zastanawiali się nad przyszłością regionu.

Nie zabrakło oczywiście rozmów jakie ważne zmiany są potrzebne w skali ogólnokrajowej.

Przede wszystkim odbudowa instytucji niezależnych. Instytucji, które powinny kontrolować władzę, a w tej chwili, niestety, przez władzę zostają zawłaszczane. Mam na myśli Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Krajową Radę Sądownictwa, a również Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze. Druga rzecz to odbudowa samorządu.

- wymienia Borys Budka.

Poruszono również kwestię obecnego stanu polityki międzynarodowej. Szczególnie w kontekście ostatniej ustawy o IPN i złożonych do niej poprawkach.

Jakie są nasze rozwiązania? Przede wszystkim uważamy, że należy zmienić język, którym posługuje się pan premier, ponieważ gafa za gafą nie jest przypadkiem. Jesteśmy przeświadczeni, że to jednak jest jakaś celowa gra, która ma mieć określony skutek.

- komentuje Beata Małecka-Libera.

Wśród zebranych rozgorzała dyskusja o przyszłości Zjednoczonej Opozycji i planach na najbliższe wybory samorządowe. Przede wszystkim podkreślano jednak konieczność kulturalnego i spokojnego dialogu z partią rządzącą i jej wyborcami.

Następne spotkanie Klubu Obywatelskiego odbędzie się 19 marca w Dąbrowie Górniczej. Gościem będzie Krzysztof Luft.

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress