NFZ wsparł program profilaktyki zdrowotnej w Czeladzi

2018-02-26

NFZ wsparł czeladzki program profilaktyki zdrowotnej – szczepienia ochronnego HPV. Miasto postanowiło przystąpić do profilaktycznego programu zdrowotnego na wniosek przewodniczącej Rady Miasta Jolanty Moćko i przewodniczącego Komisji Finansowej RM Marcina Gadeckiego.

Program polega na szczepieniu czeladzkich dziewczynek szczepionką HPV. Szczepionkę podaje się 11-12 letnim dziewczynkom, by zapobiegać rozwijaniu się u nich w przyszłości bardzo groźnej choroby, jaką jest rak szyjki macicy.

W budżecie miasta zabezpieczyliśmy na ten cel w tym roku 50 tys zł. Ale postanowiliśmy też zgłosić nasz program do konkursu organizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia na dofinansowanie gminnych programów profilaktycznych. I bardzo się cieszę, bo nasze miasto znalazło się w gronie 23 gmin naszego województwa, które takie dofinansowanie otrzymało. A ja, razem z innymi włodarzami wszystkich 23 miast, miałem przyjemność podpisać z NFZ-tem w jego siedzibie stosowną umowę.

- komentuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Kwota dofinansowania jakie otrzyma Czeladź to 20 tys zł, choć nie jest ona duża to jak zaznacza burmistrz miasta to pozwoli ona zaszczepić wszystkie czeladzkie dziewczynki ze wskazanego rocznika.

Dodam jeszcze, że to szczepienie, aby było skuteczne, musi być powtórzone w przyszłym roku, na co również miasto gwarantuje środki. Mam nadzieję, że ten program będzie w naszym mieście funkcjonował wiele lat, zabezpieczając kolejne roczniki czeladzkich dziewcząt przed groźną chorobą. Tym samym od tego roku wejdziemy do niewielkiego grona miast, które postanowiło chronić swoje młode mieszkanki przed zagrożeniem tej groźnej choroby.

- dodaje burmistrz.

Program szczepień HPV to nie jedyna forma wsparcia miasta w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Od kilku lat czeladzki magistrat dofinansowuje kwotą 50 tys zł pomoc psychiatryczną i psychologiczną dla pacjentów naszej szpitalnej Poradni Uzależnień.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress