Specjalne czujniki zbadają powietrze w Sławkowie

2018-02-16

W czwartek w Sławkowie zamontowane zostały dwa urządzenia do pomiaru jakości powietrza zamontowane zostały właśnie w Sławkowie. Czujniki znalazły się na zewnątrz budynku przychodni przy ul. PCK i schroniska młodzieżowego na Niwie.

Fot: UM w Sławkowie

Pojawienie się w mieście czujników to efekt wspólnych działań urzędu miasta i SPZOZ. Zamontowane urządzenia są elementem tak zwanego inteligentnego systemu monitorowania jakości powietrza.

Urządzenie ma bardzo małe wymiary. Dzięki temu mamy dość dużą swobodę jego montażu. Pomiary poszczególnych parametrów dokonywane są laserowo, a wyniki widoczne natychmiast. Dodatkowo urządzenie zaopatrzone jest w system sygnalizacji świetlnej. Czujnik na stałe podpięty jest do źródła prądu. Oczywiście im więcej czujników i w im bardziej zróżnicowanym terenie, tym wiedza o jakości powietrza jest pełniejsza.

– mówi Maciej Trojak z firmy Airly, który zajmuje się montażem sensorów.

Zamontowane urządzenia, wraz z rocznym abonamentem, kosztowały ponad 5 tys. zł. Pierwsze dane zebrane przez czujniki trafią do systemu za kilka dni, wtedy to system rozpocznie swoje działanie. Co ważne wyniki pomiarów w czasie rzeczywistym sprawdzić będzie można wchodząc na stronę internetową www.airly.eu w zakładkę „Mapa” lub poprzez zainstalowanie w telefonie specjalnej, bezpłatnej aplikacji.

Dane z sensorów wysyłane są na serwery, następnie po odpowiedniej agregacji i ich obliczeniu udostępniane są w łatwej w obsłudze formie. System Airly to nie tylko czujniki i platforma. Dzięki zaawansowanym algorytmom możliwe jest tworzenie prognozy zanieczyszczenia powietrza, która dostępna jest na najbliższe 24 godziny.

- opowiada Paulina Bąk z firmy Airly.

Po za dwoma nowymi czujnikami w Sławkowie jest jeszcze jedno miejsce do monitorowania jakości powietrza.

 Pierwszy z czujników trafił do Sławkowa dzięki inicjatywie mieszkańców ze specjalnego programu Avivy. Aby mieć dokładniejszy obraz stanu powietrza, zdecydowaliśmy się uzupełnić go o kolejne. Sieć zamierzamy stopniowo rozbudowywać.

– zapowiada burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress