Spotkanie z bohaterem w Sosnowcu (wideo)

2018-02-20

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Urząd Miejski w Sosnowcu, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz  pracownicy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zorganizowali nietypowe wydarzenie. Uczniowie spotkali się z żyjącym uczestnikiem II Wojny Światowej – 93-letnim majorem Zygmuntem Ociepką.

Setna rocznica odzyskania niepodległości to dla nas, dla miasta, szczególny moment i chcemy go wykorzystać do tego, żeby oczywiście świętować tę niepodległość w skali bardzo globalnej, ale w sposób szczególny aby przypomnieć o tych wydarzeniach, miejscach i szczególnie o osobach związanych właśnie z Sosnowcem i z tymi, którzy o tę wolną Polskę walczyli.

mówi Mateusz Bochenek – pełnomocnik prezydenta miasta Sosnowca.

Uczniowie CKZiU w Sosnowcu mieli okazję spotkać weterana już kilkakrotnie. Za każdym razem major Zygmunt Ociepka opowiadał o swoich przeżyciach w trakcie wojny, jak i po jej zakończeniu.

Dzięki takim spotkaniom zaszczepiamy w młodych ludziach patriotyzm, poczucie patriotyzmu. Jest to bardzo cenna i fajna inicjatywa.

- mówi Zbigniew Zalas – dyrektor CKZiU w Sosnowcu.

Bohater spotkania twierdzi, że młodzież uwielbia pytać go o wszelakie rzeczy związane z jego przeżyciami.

Pytania dają, różne pytania. Takie, na które nieraz nie idzie odpowiedzieć. Bo no nie wszystko człowiek zna, a jak znał to zapomniał. Jakby nie było II Wojna to już jest siedemdziesiąt parę lat jak została zakończona. Ja miałem czternaście lat jak się rozpoczęła.

- opowiada mjr Zygmunt Ociepka – prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Śląski Zarząd Wojewódzki w Katowicach.

Major Zygmunt Ociepka ma również sposób na to by młodzieży żyło się lepiej. Remedium na ciekawości młodzieńczego życia ma być więcej spotkań z osobami, które podzielą się z młodymi doświadczeniem.

Uczestnikom spotkania nie można odmówić, że nie zgadzają się z receptą kombatanta.

Spotkanie było bardzo motywujące i też skłaniające do przemyśleń. Takie jest moje osobiste odczucie, że momentalnie człowiek nastawia się na przemyślenia względem świadomości tego co było, jaka makabra, której nie chciałby już nikt więcej przeżyć.

- komentuje Adrianna, uczennica CKZiU w Sosnowcu.

Inicjatywa godna jest pochwały. Na pewno mobilizuje uczniów do głębszego poznawania historii, ale również zachęca do zajęcia odpowiedzialnej i aktywnej postawy wobec osób starszych.

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress