W Sosnowcu pokazano jak walczyć ze smogiem (wideo)

2018-02-22

Jak pokazał happening zorganizowany na parkingu WSH w Sosnowcu jeden hybrydowy, ekologiczny autobus może pomieścić taką samą ilość pasażerów jak 35 samochodów. Wybór komunikacji miejskiej to tylko jeden z przykładów przeciwdziałania niskiej emisji, o kolejnych rozmawiano na konferencji SMOG STOP zorganizowanej w sosnowieckiej uczelni. 

Polski rząd rząd niewiele robi by rozwiązać duszący nasz kraj problem smogu. Brakuje przepisów prawnych, które uzdrowiłyby nasze powietrze.

Oprócz tego, że zostało wydane jedno rozporządzenie dotyczące kotłów to wciąż nie sprostano najważniejszemu wyzwaniu, czyli ustaleniu norm paliwa. Czekamy na to od wielu miesięcy, problem narasta, okresowo jest bardzo źle jeśli chodzi o powietrze i to wszystko przekłada się niestety na stan zdrowotności.

- ocenia Beata Małecka – Libera, poseł na Sejm RP.

Smog to cichy zabójca, w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza co roku umiera przedwcześnie aż 45 tysięcy osób, a najmniej odporne na smog są małe dzieci i osoby starsze.

To jest cyfra dość przerażająca, a żyjąc w aglomeracjach takich jak Śląsk i zagłębie powiem, ze  skracamy sobie życie o co najmniej rok.

- komentuje dr n. med. Mariusz Kozłowski z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o. o.

Ostrą walkę ze smogiem prowadzą na szczęście niektóre gminy. W Sosnowcu działania mające na celu wyeliminowanie tego zjawiska są podzielone na miękkie i twarde.

Te miękkie to szkolenia, to wielki program ClairCity to rozmowy młodzieżą i nauczycielami, to rożnego rodzaju tablice informacyjne na przystankach, czy w placówkach oświaty informujące o jakości powietrza, ale także te twarde projekty jak chociażby zakup autobusów, bo niebawem odbieramy trzy pierwsze autobusy elektryczne, które maja przyczynić się do poprawy jakości powietrza, dodatkowo byliśmy liderem w zakupie autobusów hybrydowych, to tez budowa centrów przesiadkowych.

- wylicza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Doskonałym przykładem tego jak radzić sobie ze smogiem jest miasto Essen nazywane  Europejską Zieloną Stolicą, o stosowanych tam rozwiązaniach podczas konferencji  opowiadał dr inż. Joachim Bargiel, wójt Gierałtowic.

Autostrada rowerowa, która przebiega przez całe Zagłębie Ruhry, został już oddany pierwszy odcinek 20 kilometrowy. Jechaliśmy tą trasą, to bezkolizyjna droga na całej odległości, u nas tez by się prosiło o wybudowanie takiej między Gliwicami a Sosnowcem.

- wyjaśnia dr inż. Joachim Bargiel, wójt Gierałtowic.

Polskim miastom daleko jednak do Essen, nasze gminy stanowią 33 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress