Wystawa w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu

2018-02-22

W budynku Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oglądać można wystawę Piotra Życieńskiego „Milcząc, wołają”. Ekspozycja poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym na warszawskich Powązkach.

fot. UM w Sosnowcu

Wystawa poświęcona jest projektowi „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956″ i poszukiwaniom szczątek ofiar reżimu komunistycznego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Ekspozycja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.

- podaje Instytut Pamięci Narodowej.

Ekspozycja prezentowana jest w formie dwustronnej ściany, której jedna strona pokazuje „życie” i „śmierć” – poszukiwania i ekshumacje szczątków. Na stronie, która poświęcona jest pracom poszukiwawczym i ekshumacyjnym można zobaczyć archiwalne zdjęcia należące do rodzin niektórych ofiar. Po drugiej stronie można zobaczyć cztery sylwetki spośród dwustu poszukiwanych. Wystawa uzupełniona jest również o plan miejsc tajnych pochówków wraz z zaznaczonymi miejscami, gdzie odnaleziono szczątki.

Wystawę można oglądać w budynku Urzędu Miejskiego w Sosnowcu przy Al. Zwycięstwa 20 na drugim piętrze.

 

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress