Budowa Oddziału Okulistyki w szpitalu w Będzinie

2018-03-20

W budynku szpitala w Będzinie w III kwartale 2018 roku ma rozpocząć działalność Oddział Okulistyki w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej. Decyzja ta podyktowana jest dużym zapotrzebowaniem na zabiegi zaćmy oraz witrektomii.

Aktualnie takie zabiegi wykonywane są w budynku szpitala w Czeladzi na działającym tam Oddziale Okulistyki.

Obecnie na Oddziale Okulistyki zlokalizowanym w budynku szpitala w Czeladzi realizowane są zabiegi zaćmy w ilości ok. 250 miesięcznie oraz witrektomii w ilości 15 zabiegów miesięcznie. W związku z tym, iż zapotrzebowanie na tego rodzaju zabiegi stale rośnie, a kolejka pacjentów się wydłuża, zasadnym staje się podjęcie decyzji o budowie Oddziału Okulistyki w lokalizacji Szpitala w Będzinie.

Otwarcie nowego oddziału będzie wiązać się ze zwiększeniem liczby łóżek i budową nowej, dwustanowiskowej sali operacyjnej co pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości jakimi obecnie dysponuje PZ ZOZ. Powstanie oddziału w Będzinie ma być równocześnie odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców Będzina i Powiatu.

Oddział Okulistyki ma mieścić się na II piętrze budynku szpitala w Będzinie. Znajdujące się tam teraz przychodnie specjalistyczne zostaną przeniesione do nowej lokalizacji pozbawionej barier architektonicznych.

Jak informuje Powiat Będziński całkowity koszt zadania inwestycyjnego pn. „Budowa Oddziału Okulistyki w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej  – lokalizacja Będzin” szacowany jest na kwotę ok. 6.000.000 zł, w związku z tym dyrekcja placówki zwróciła się z prośbą o wsparcie finansowe na realizację inwestycji do Powiatu Będzińskiego, Miasta Będzina oraz z budżetu państwa.

Wnioskowany przez PZ ZOZ udział Powiatu Będzińskiego w finansowaniu przedmiotowej inwestycji szacowany jest na kwotę 1.500.000 zł (26 marca odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Będzińskiego w tej sprawie), Miasta Będzina na kwotę 1.000.000 zł – 1.500,000 zł (w dniu 19 marca Rada Miejska Będzina podjęła uchwałę ws. udzielenia dotacji w kwocie 1.000.000 zł na ten cel), natomiast w budżecie państwa zabezpieczono kwotę 1.255.000 zł – co świadczy o tym, iż władze państwowe dostrzegają potrzebę wsparcia zadań z zakresu służby zdrowia w powiecie będzińskim, pozostałe kwota to środki własne PZ ZOZ.

 - przekazuje powiat będziński.

 

Źródło: Wydział Zarzazania Bezpieczeństwem Publicznym

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress