Kolejna ofiara metody „na policjanta”

2018-03-08

Wczoraj w Czeladzi 80-letni mieszkaniec miasta stracił 20 tysięcy złotych. Na taką sumę oszukał seniora mężczyzna przez telefon podający się za policjanta.

Z tego co udało się ustalić policji do mieszkańca Czeladzi zadzwonił człowiek podający się za funkcjonariusza. Oszust poinformował o zdarzeniu z udziałem członka rodziny, a następnie o pilnej potrzebie zgromadzenia większej gotówki. Niestety, senior przekazał pieniądze osobie, która niedługo po telefonie zapukała do jego mieszkania.

Policjanci apelują o czujność. Przestępcy dzwonią do swoich ofiar podając się za bliskiego członka rodziny. Najczęściej chcą pożyczyć dużą sumę pieniędzy na pokrycie szkód po wypadku drogowym, ważną operację, czy wakacje w promocyjnej cenie.

Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna – podając się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji.  Informuje, że poprzednia rozmowa ma być próbą wyłudzenia, a oszust został już namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją oszustowi lub wykonała przelew na określony numer konta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

- informują policjanci.

Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podając się za członka rodziny prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie powinno się podawać telefonicznie ile gotówki mamy w domu lub wypłacać wszystkich oszczędności z banku. Warto zadzwonić do kogoś z rodziny i dowiedzieć się czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.

Również należy pamiętać, że funkcjonariusze policji nigdy nie podają informacji o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Policjanci nie proszą również, żeby przekazywać pieniądze nieznajomym.

Jeśli uważamy, że ktoś próbuje wyłudzić od nas pieniądze powinniśmy powiadomić policję lub naszych bliskich.

 

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress