Moon w dąbrowskich przedszkolach

2018-03-08

Fundacja „Wygrajmy razem” we współpracy z Łukaszem Baruchem pod koniec lutego rozpoczęła akcję MOON, czyli Miej Obraz Osoby Niewidomej mającą na celu przybliżenie dzieciom spraw, z jakimi na co dzień spotykają się niepełnosprawni.

Fot: UM w Dąbrowie Górniczej

Jako pierwsi o życiu osoby niepełnosprawnej mogli dowiedzieć się podopieczni z przedszkola nr 12 i 4 w Dąbrowie Górniczej, których odwiedzili Łukasz Baruch wraz z Anną Gorgoń i Karoliną Żelichowską.

Pierwszej wizycie towarzyszył lekki stres i oczekiwanie, jak dzieci przyjmą gości. Okazało się jednak, że przedszkolaki są wspaniałymi słuchaczami i chętnie włączają się w zaproponowane działania. Z zasłoniętymi oczami, dzieci mogły doświadczyć, jak to jest, kiedy się nie widzi. Świetnie sprawdzały się w roli przewodnika osoby niewidomej i doskonale radziły sobie z białą laską.Dowiedziały się też od Karoliny Żelichowskiej, jak powstało pismo punktowe. Mogły dotknąć tyflografik (wypukłe, namacalne obrazki) zwierząt i roślin.

 – opowiada Łukasz Baruch.

Pan Łukasz Baruch jest niewidomy od 2006 r., od wielu lat jest on również dąbrowskim działaczem społeczny, animator życia kulturalnego i wokalista.

Inspiracją do zorganizowania akcji MOON stało się dla niego spotkanie z dziećmi w przedszkolu numer 18 w Strzemieszycach. Jak podkreśla, było to bardzo cenne doświadczenie. Dlatego też  postanowił odwiedzić inne przedszkola. Wspólnie z Haliną Radziej (dyrektor przedszkola numer 12) opracował program kilkunastu zabaw, w których mali uczestnicy mogą poznawać rzeczywistości z zawiązanymi oczami, wykorzystując pozostałe zmysły (słuch, dotyk, węch, smak). Przedszkolaki zapoznają się też w przystępny sposób ze sprzętem ułatwiającym niewidomym życie codzienne (mówiący termometr, mówiący kalkulator, czujnik poziomu cieczy, czytnik kolorów itp.). Dzieciaki dowiadują się także, jak i za pomocą jakich narzędzi powstaje pismo Braille’a.

- wyjaśnia dąbrowski magistrat.

Jak zapowiadają przedstawiciele fundacji akcja MOON zawita również do innych przedszkoli, tak by kolejne dzieci poznały codzienności niepełnosprawnych.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress