Naucz się obsługi wroga w Teatrze Zagłębia (wideo)

2018-03-08

Już w sobotę 10 marca premiera spektaklu „Wróg – instrukcja obsługi” w Teatrze Zagłębia. Przedstawienie jest odpowiedzią na coraz więcej rodzącej się wrogości w społeczeństwie. „Wróg – instrukcja obsługi” ma nas oswoić z obcym i nauczyć jak znaleźć porozumienie.

Zobaczycie państwo i dowiecie się tego co będziecie chcieli. Pozostawiamy pewną swobodę, możliwość dopowiedzenia sobie na temat, którym się zajmowaliśmy przez ostatnie dwa miesiące.

- mówi Agnieszka Bałaga-Okońska – aktorka.

Przestrzeń na własne przemyślenia i własne refleksje na pewno tam jest. Chyba przede wszystkim, ja wyniosłam z tego takie nauki, jak sobie poradzić z wrogością, z wrogim nastawieniem w nas samych i jak często dużo nas to kosztuje, ale jest proste. Wystarczy chcieć.

- dodaje Małgorzata Saniak – aktorka.

Spektakl realizowany jest na podstawie książki „Wróg” Davide’a Caliego i Serge’a Blocha. Samo przedstawienie poprzedzone jednak było Laboratorium Wroga – warsztatami dla dzieci i nauczycieli, których celem było przyjrzenie się temu, jak młodzież wyobraża sobie wroga.

To jest mieszanka, bo bazowaliśmy na tekście, na książce Wróg”, ale dzięki tym warsztatom i rozmowom z dziećmi wzbogacaliśmy ten portret wroga, to jak on wyglądał. Więc jest to połączenie ich odpowiedzi, naszych przemyśleń i książki.

- mówi Natasza Aleksandrowitch – aktorka.

Reżyserem spektaklu jest Justyna Sobczyk – pedagożka teatru, wielokrotnie nagradzana zarówno za działalność pedagogiczną, jak i teatralną.

Dzieci doświadczą i zobaczą sytuacje, działania pewnych mechanizmów, które wroga budują. Myślę, że jest to ciekawe i ważne, zarówno dla dzieci jak i dla osób dorosłych. Że to są tak proste mechanizmy. Że my tak bardzo lubimy być w grupie, że zrobimy wszystko, żeby tego wroga mieć wspólnego, że tak bardzo boimy się utracenia tej naszej jedności, jednolitości.

- mówi Justyna Sobczyk – reżyserka spektaklu.

W niedzielę 11 marca po spektaklu odbędą także warsztaty dla dzieci i spotkanie z twórcami.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 10. roku życia.

 

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress