Umowa na modernizację Parku Zielona podpisana

2018-03-07

Modernizacja Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej zbliża się wielkimi krokami, w poniedziałek miasto podpisało umowę na gruntowną rewitalizację tej przestrzeni publicznej. Zmiany jakie zajdą na popularnej „Zielonej” robią wrażenie.

Fot: UM w Dąbrowie Górniczej

Hektary asfaltu, popękanych płytek chodnikowych, obskurnych murków i przenośne wychodki – tak wygląda park Zielona. Na szczęście ten widok już wkrótce przejdzie do historii. Ilość asfaltu i betonu po remoncie zdecydowanie się zmniejszy – na korzyść naturalnej roślinności i z wielkim pożytkiem dla drzew, które nie będą już rosły zduszone asfaltowymi obrożami. Dziś podpisaliśmy umowę z wykonawcą, remont zacznie się wczesną wiosną, zakończy po wakacjach.

– poinformował 5 marca Marcin Bazylak, zastępca prezydenta miasta.

Rewitalizacja parku ma przyciągnąć do tego miejsca mieszkańców z całego regionu. Park Zielona będący najstarszym parkiem w Dąbrowie Górniczej już za kilka miesięcy stanie się królestwo zieleni i przyrody, z licznymi atrakcjami dla młodszych i starszych.

Park Zielona w nowej odsłonie będzie nawiązywać do stylistyki lat 30. XX wieku, kiedy go założono. Całość zapowiada się niezwykle obiecująco, z piękną fontanną, wygodnymi alejami centralnymi, naturalnymi alejkami wśród drzew, sceną parkową, nowym leśnym placem zabaw, stylowymi mostkami, kładkami nad parkowymi stawami, a z czasem nawet z niezwykłą przestrzenią zagrody zagłębiowskiej, która znajdzie się poza głównym obszarem parku i będzie jedynym takim miejscem w Polsce. I co najważniejsze – wszystko to zostanie podporządkowane przyrodzie. Architekci zostali zobligowani, by projektować w taki sposób, że jeśli na drodze stoi drzewo, to trzeba je ominąć, a nie wyciąć. Tego chcieli dąbrowianie, uznając w konsultacjach, że „bohaterami” Zielonej są drzewa i czosnek niedźwiedzi, pięknie kwitnący wiosną, a nie asfalt i beton. To był bardzo wymagający projekt, ale zrobiliśmy wszystko, by Zieloną w nowej odsłonie można było uznać za najlepszą przestrzeń parkową w regionie.

– przyznaje Marcin Bazylak, pierwszy zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Kompleksowa rewitalizacja Parku Zielona będzie możliwe w ramach unijnego projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy”.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress