Bezpieczny weekend majowy

2018-04-27

W całym województwie rozpoczęły się dziś policyjne działania ”Bezpieczny weekend majowy”. Akcja ruszyła o godzinie 6:00 rano i potrwa do przyszłej niedzieli do godziny 22.00.

Przez cały majowy weekend kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli. Mundurowi będą zwracać uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą także, jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów i bezpiecznego przewozu dzieci.

W najbliższych dniach policjanci nie tylko z drogówki wyruszać będą na będzińskie drogi i ulice, by dbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu. Więcej patroli pojawi się na trasach wylotowych z miast i głównych ciągach komunikacyjnych. Tradycyjnie nadmierna szybkość jazdy stanowi jedną z głównych przyczyn wszystkich wypadków. Dlatego mundurowi w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach z videorejestratorami i laserami kontrolować będą dozwoloną prędkość. Nie warto się więc śpieszyć – oprócz uszczuplenia portfela, ryzykujemy także własne i cudze życie. To samo dotyczy pasów – nie zapinajmy ich dla uniknięcia mandatu, róbmy to dla poprawy własnego bezpieczeństwa. Policjanci w trakcie kontroli drogowych sprawdzą także stan trzeźwości kierowców. Ich uwaga zwrócona będzie także na stan techniczny pojazdów oraz przestrzeganie przez uczestników ruchu drogowego obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa.  

- mówi podkom. Paweł Łotocki, oficer prasowy KPP w Będzinie.

Policjanci apelują by przed wyjazdem na majówkę sprawdzić:

  • czy pojazd jest sprawny
  • czy mamy wszystkie dokumenty (uprawniające do jazdy oraz potrzebne w razie awarii lub kolizji)
  • czy bagaż jest dobrze poukładany i solidnie zamocowany
  • dostosujmy prędkość do panujących na drodze warunków
  • nie wsiadajmy za kierownicę po alkoholu.

Jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto przestępstwo to wiąże się z utratą prawa jazdy i holowaniem pojazdu na koszt właściciela (jeśli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób). Wobec takiego kierującego sąd może także orzec obok zakazu prowadzenia pojazdów, podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress