Plateranin w warszawskim finale ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego

2018-04-17

Kacper Waksmański z klasy medialnej II LO w Sosnowcu jako jedyny z Zagłębia Dąbrowskiego uczestniczył w finale ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego, który odbył się w dniach 13 – 15. 04. 2018 roku w Warszawie.

W wielkim finale zorganizowanego przez Akademię Retoryki konkursu, odbywającego się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, uczestniczyło 10 najlepszych młodych mówców z całej Polski (na konkurs napłynęło 150 przemówień).

Podczas 3-dniowego pobytu w stolicy finaliści uczestniczyli w ciekawych warsztatach na temat wystąpień publicznych (dotyczących redagowania przemówień, ich wygłaszania, argumentowania swojego stanowiska). Wielki finał odbył się w obecności mediów w najbardziej rozpoznawalnej warszawskiej budowli – Pałacu Kultury i Nauki. Choć Plateranin nie stanął na podium, jego przemówienie było bardzo dobre. Wszyscy finaliści musieli przygotować i wygłosić orację na temat: „To trzeba zmienić”.

Kacper zaprezentował sugestywną i skłaniającą do refleksji mowę retoryczną poświęconą zmianie myślenia i języka ludzi, której celem jest budowanie symbolicznych mostów i burzenie symbolicznych murów, czyli szukania tego, co nas łączy, a nie dzieli. W nagranym na konkurs  2-minutowym filmie o sobie Kacper wystąpił jako ambasador „Plater” i Sosnowca, na co zwrócił szczególną uwagę prowadzący imprezę dziennikarz. Werdykt jurorów dotyczący I miejsca wywołał u większości uczestników i obserwatorów konkursu ogromne kontrowersje. Ogólnie 3-dniowy pobyt w Warszawie był bardzo udany i miał liczne walory edukacyjne.

Z Kacpra możemy być dumni, gdyż jako uczeń pierwszej klasy znakomicie sobie poradził z trudnym zadaniem, jakim jest przygotowanie i wygłoszenie – zgodnie z zasadami retoryki – przemówienia, dlatego, choć nie zajął jednego z premiowanych miejsc, wrócił do Sosnowca z tarczą, jako jeden z 10 najlepszych młodych mówców w Polsce.

Informację nadesłała Iwona Milcarz, nauczyciel matematyki II LO im.E.Plater.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress