Podpisano umowę na budowę żłobka i przedszkola w Psarach

2018-04-27

25 kwietnia podpisano umowę na wartą blisko 6 mln 700 tys. zł inwestycję związaną z budową żłobka i przedszkola w Psarach. W ramach przedsięwzięcia ma powstać dwukondygnacyjny, wolnostojący i niepodpiwniczony budynek w kształcie prostokąta. Dzięki przemyślanemu usytuowaniu budynku, sale dydaktyczne będą miały najlepsze najlepsze nasłonecznienie. 

Parter budynku zostanie przeznaczony na dwa oddziały żłobka, w których opiekę uzyska 32 maluchów w wieku od 12 do 36 miesięcy. Każdy oddział będzie miał własną salę zabaw, łazienkę oraz bezpośrednie wyjście na taras.

Wspólna dla obu oddziałów będzie sala do odpoczynku. Dodatkowo na parterze pojawi się jadalnia i szatnia dla dzieci uczęszczających do żłobka, ogólnodostępne toalety, pomieszczenia socjalne dla pracowników, pralnie oraz kuchnia z zapleczem gastronomicznym.

-przekazuje Urząd Gminy Psary.

Na piętrze powstaną cztery oddziały  przedszkolne dla 100 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Każdy oddział, w skład którego wchodzi sala zabaw oraz pomieszczenie sanitarne, pomieści po 25 maluchów.

Przedszkolaki będą mieć własną szatnię i jadalnię. Dodatkowo na tej kondygnacji pojawi się część administracyjna dla pracowników z zapleczem sanitarnym oraz ogólnodostępne łazienki.

- dodaje Urząd Gminy.

Budynek będzie w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wokół obiektu powstanie parking z drogą dojazdową i 50 miejscami postojowymi oraz chodniki. Nie zabraknie też placu zabaw z urządzeniami zabawowo-rekreacyjnymi. W budynku działać będzie również  kuchnia z zapleczem gastronomicznym, która pozwoli wyspecjalizowanemu personelowi na przygotowywanie całodziennego wyżywienia dla maluchów.

Budowa placówki dla najmłodszych mieszkańców gminy jest dla psarskiego samorządu priorytetowym zadaniem. Już od połowy 2017 r. trwały intensywne prace nad przygotowaniem dokumentacji przetargowej, w wyniku których w grudniu ogłoszono przetarg nieograniczony. Swoje oferty do Urzędu Gminy w Psarach złożyło aż 7 firm. Na początku marca komisja przetargowa dokonała wyboru najkorzystniejszej z nich. Do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) w Warszawie zostało jednak złożone odwołanie przez jednego z wykonawców, wobec dokonanego wyboru. KIO przychyliła się do wniosku odwoławczego wskazują, iż wybrany wykonawca wprowadził w błąd komisję przetargową w zakresie spełniania warunków udziału w postępowaniu. Zgodnie z wydanym wyrokiem należało unieważnić dotychczasowy wybór, ponownie zbadać złożone oferty i wybrać nowego wykonawcę, którym zostało konsorcjum firm AZI-BUD Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwa Wielobranżowego BANIMEX Sp. z o.o. z Będzina. Zgodnie z umową inwestycja powstanie do 28 czerwca 2019 r., a jej koszt wyniesie 6 696 158,04 zł.

- przekazuje Urząd Gminy.

Pracownicy Urzędu Gminy w Psarach złożyli wnioski o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacji w wysokości 1 127 200 zł i w formie pożyczki w wysokości 1 127 200 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz o dotację w kwocie 433 784,06 zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W tym roku planują również złożyć wniosek o dofinansowanie w formie dotacji celowej z budżetu państwa w ramach Resortowego programu rozwoju opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch plus” 2019, który zostanie ogłoszony pod koniec tego roku.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress