Szpital powiatowy wychodzi na prostą

2018-04-26

Podupadający przez lata PZZOZ powoli wychodzi na prostą, podjęta w ubiegłym roku próba „reanimacji” szpitala zaczyna przynosić efekty. Widmo upadku placówki medycznej znika za horyzontem, ale przed ekipą zarządzającą PZZOZ wciąż sporo pracy. 

Przez lata podejmowano kilka prób ratowania podupadającej placówki, niestety wszystkie kończyły się fiaskiem aż do ubiegłego roku. Przełomem w ratowaniu szpitala okazała się budzące kontrowersje decyzja o zmianie zarządzających nim osób. Dziś PZZOZ kieruje Jolanta Sikora-Kałużna -dyrektor szpitala oraz dr Dariusz Jorg - pełnomocnik d/s restrukturyzacji szpitala. Czas pokazała, że te trudne wówczas decyzje zaczynają przynosić wymierne korzyści dla placówki.

W nieco ponad rok w szpitalu udało się zlikwidować prawie 9 milionową stratę, jaką szpital osiągnął w 2016 roku by zakończyć 2017 rok praktycznie bez straty. Co prawda szpital wciąż  jest mocno zadłużony, ale dyrekcja czyni wszystko by wyrwać szpital z uścisku głównego wierzyciela, którym jest firma Magellan.

Na chwilę obecną PZ ZOZ zadłużony jest na ok. 60 mln zł i miesięczna rata do firmy Magellan wynosi ponad 500 tys. zł. Planowana zmiana i przeniesienie zadłużenia do Banku Gospodarstwa Krajowego pozwoliłoby szpitalowi złapać oddech, zmniejszając miesięczną ratę do ok. 241 tys. zł. A – przypomnijmy – PZ ZOZ planuje przeprowadzenie inwestycji w tym roku w obu lokalizacjach na kwotę 18 mln zł. Wszystko to z korzyścią dla pacjenta.

- wyjaśnia Katarzyna Kieras, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Będzinie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress