Czy metropolia trwoni fundusze? Jest oficjalne stanowisko GZM

2018-05-23

Władze Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii postanowiły zareagować na pojawiające się w opinii publicznej wypowiedzi wskazujące na to, że GZM wyrzuca „ciężko zarobione przez podatnika pieniądze” w przysłowiowe błoto. W nadesłanym do redakcji piśmie czytamy, że niepochlebne opinie wymagają sprostowania i merytorycznego komentarza.

Fot: Facebook/Metropolia GZM

Pierwszym tematem jaki postanowiła skomentować metropolia są negatywne opinie na temat Funduszu Solidarności.

W publikacjach prasowych i internetowych można przeczytać opinie niektórych polityków, którzy uważają, że „fundusze Metropolii muszą być wydawane celowo, a nie bez sensu”. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Andzel z pełnym przekonaniem twierdzi, że „władze Metropolii rozdały ciężko zarobione przez podatników pieniądze” (wypowiedź dla Dziennika Zachodniego). Podobne, choć inaczej formułowane opinie prezentuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek (m.in. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego). Tego typu zarzuty mogą budzić zdziwienie, wprawiać w konfuzję. Czy można sobie wyobrazić bardziej celowo wydawane środki publiczne niż na konkretne projekty inwestycyjne? Dzięki Funduszowi Solidarności 100 milionów złotych wróci do miast i gmin, a więc do podatników.

- czytamy w stanowisku nadesłanym przez Rafała Kurowskiego, dyrektora Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

W swoim stanowisku GZM podkreśla równocześnie, że to  samorządy decydowały jakie inwestycje przyniosą największe korzyści mieszkańcom.Dodatkowo decyzje te, poprzedzone zostały konsultacjami.

Czy inwestycje drogowe, które łączą miasta (Piekary Śląskie i Radzionków) lub dzielnice (Siemianowice Śl.) i uwalniają tereny potencjalnych inwestycji w zakresie produkcji, usług (rozwój gospodarczy) czy budownictwa mieszkaniowego (przeciwdziałanie zjawiskom depopulacji) są „bez sensu”? Może warto skonfrontować słowa posła, który chce, by „skończyło się wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto” (wypowiedź dla Dziennika Zachodniego) z opiniami mieszkańców Imielina, Kobióra lub Bobrownik na temat budowy i rozbudowy punktów oraz centrów przesiadkowych, mieszkańców Wyr i Bierunia na temat rozbudowy infrastruktury rowerowej. Czy mieszkańcy powiatu będzińskiego podzielają opinię, że budowa Zagłębiowskiego Parku Linearnego w dolinie Przemszy i Brynicy to „wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto”? Z opinii, które napływają do Metropolii wynika, że jest dokładnie odwrotnie.

- czytamy dalej.

Kolejnym tematem, który budzi niepochlebne komentarze oponentów jest tempo prac GZM. Zdaniem krytyków prace powinny toczyć się zdecydowanie szybciej. Tu metropolia wylicza co już udało się zrobić w kilka miesięcy od jej powołania.

Co udało się zrobić w tym czasie?

 • Podpisanie porozumienia z NCBiR w sprawie 300 elektrycznych autobusów, których zakup zostanie sfinansowany ze środków zewnętrznych

 • Wprowadzenie wspólnej dla trzech organizatorów transportu (KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry) taryfy dla biletów jednorazowych (1 stycznia 2018 rok)

 • Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży do 16 lat (1 stycznia 2018 rok)

 • Podpisanie porozumienia organizatorów transportu z Kolejami Śląskimi w sprawie ogłaszania bezpłatnych przejazdów dla kierowców w tzw. Dni Smogowe (połowa stycznia 2018 roku)

 • Fundusz Solidarności – dotacja celowa dla gmin członkowskich w celu niwelowania różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym. 100 mln zł na 123 projekty w 36 gminach (16 lutego i 27 marca). Znaczna część tych inwestycji jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej

 • Skuteczna promocja terenów inwestycyjnych gmin członkowskich na targach MIPIM w Cannes (13-16 marca)

 • Wprowadzenie wspólnej dla trzech organizatorów transportu (KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry) taryfy dla biletów okresowych (1 kwietnia)

 • Promocja miast i gmin Metropolii podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (14 – 16 maja)

 • Wyrażenie zgody przez Zgromadzenie Metropolii na zawarcie porozumień z KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy w sprawie przejęcia zadań i obowiązków organizatora transportu zbiorowego przez Metropolię (Zarząd Transportu Metropolitalnego, 17 maja)

 • Przyjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla terenu całej Metropolii (17 maja)

 • Przyjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania strategii Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii (17 maja)

Jakie działania rozpoczęliśmy w tym czasie, nad czym pracujemy?

 • Prace nad uruchomieniem połączeń autobusowych z wybranych miast Metropolii na lotnisko w Pyrzowicach

 • Działania zmierzające do powstania hubu dronowego na terenie Metropolii

 • Opracowanie dokumentu „Program Działań Strategicznych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do roku 2022”

 • Działania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem przetargu na wspólny zakup energii elektrycznej w ramach grupy zakupowej (największa grupa w Polsce), która obejmie wszystkie gminy członkowskie GZM oraz wiele innych podmiotów. 

 • Działania związane z Programem Senioralnym („Energia dla SENIORA”), dzięki któremu metropolitalni seniorzy będą mieli możliwość skorzystania z dedykowanej oferty produktowej, „uszytej na miarę” potrzeb grupy wiekowej 65+.

 • Prace nad wspólnym biletem komunikacyjnym z Kolejami Śląskimi

 • Przygotowania do opracowania koncepcji Kolei Metropolitalnej

 • Przygotowania do rozpoczęcia dialogu technicznego w sprawie ustalenia koncepcji Roweru Metropolitalnego

 • Prace nad utworzeniem biura obsługi inwestorów (szansa dla mniej zasobnych gmin, których nie stać na tego typu działania)

 • Stworzenie otwartej bazy danych na potrzeby mieszkańców, inwestorów, turystów itp.

- czytamy w nadesłanym piśmie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress