Laureatka I miejsca „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”

2018-05-30

W ramach nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” – laureatka I miejsca Julia Łamacz – wzięła udział w niezapomnianym wyjeździe historycznym do Niemiec.

Głównym celem wizyty było urokliwe położone nad jeziorem miasteczko Ravensbrück, które w czasie II wojny światowej stało się  miejscem cierpienia ponad 130 tysięcy kobiet, w tym ok. 40 tysięcy Polek. Wymęczone ciężką pracą, niedożywione, schorowane, poddane nieludzkim eksperymentom medycznym, więźniarki obozu wykazywały się wielką wolą życia i hartem ducha. Wizyta i warsztaty w miejscu, które uczestnicy konkursu znali z poezji i książek było wyjątkową lekcją historii. Fragmenty poezji i prozy recytowane za murami obozu nabierały szczególnego znaczenia i wyciskały z oczu szczere łzy wzruszenia.

Podczas pobytu w Niemczech finaliści odwiedzili także Berlin, gdzie spotkali się z przedstawicielami niemieckiej Polonii i po raz kolejny dotknęli historii, oglądając najważniejsze zabytki niemieckiej stolicy (siedzibę Gestapo, Reichstag, fragmenty Muru Berlińskiego i Bramę Brandenburską).

Zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej wyjazd do Niemiec nie był kolejnym rekreacyjnym wypadem za granicę, ale pełnym wzruszeń i zadumy hołdem oddanym pomordowanym w Ravensbrück kobietom, zgodnie z zapisanym na pamiątkowej tablicy przesłaniem – „Jeśli echo ich głosów zamilknie – zginiemy”.

Informacje nadesłała Iwona Milcarz-nauczyciel matematyki II LO im.E.Plater

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress