Przechodzisz na emeryturę? Nie rób tego w czerwcu…

2018-05-25

Czerwiec jest najmniej korzystnym miesiącem dla przyszłych emerytów. Powodem takiej sytuacji jest waloryzacja składek i kapitału początkowego. Jeśli więc powszechny wiek emerytalny osiągasz w czerwcu, warto poczekać ze złożeniem wniosku, bo można na tym tylko skorzystać. 

Osoby zbliżające się do osiągnięcia wieku emerytalnego często zadają doradcom emerytalnym w śląskich Oddziałach ZUS pytania o to kiedy mogą złożyć wniosek i co mogą zyskać jeśli zdecydują się pracować dłużej.

Nie jest tajemnicą, że im dłużej pracujemy tym nasza świadczenie jest wyższe, przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Natomiast  warto mieć również tę świadomość, że na wysokość naszej emerytury może mieć miesiąc, w którym składamy wniosek. Takim niekorzystnym terminem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Spowodowane jest to przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego.

 - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W polskim systemie emerytalnym obowiązują dwa rodzaje waloryzacji - roczna oraz kwartalna.

Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia. Waloryzacja roczna w następnych miesiącach począwszy od lipca uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobili to w innym miesiącu.

- wyjaśnia Beata Kopczyńska.

Szczegółowe informacje na temat swojej indywidualnej sprawy najlepiej zasięgnąć u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu.

Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. „stare emerytury”) znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja emerytur i reny i zmienia się kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te świadczenia.

- dodaje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress