Rycerze i damy na zamku w Będzinie (wideo)

2018-05-14

W ostatni weekend na będzińskim zamku odbył się XV coroczny turniej rycerski. Tym razem widowisko odbyło się w wyjątkowych okolicznościach – 660. rocznicę nadania Będzinowi praw miejskich.

Dzisiaj mamy bardzo ważne, a przede wszystkim radosne wydarzenie , bo XV Turniej Rycerski, ale Turniej Rycerski w roku jubileuszowym – bo 660. roku od nadania Będzinowi praw miejskich na prawie niemieckim. To bardzo ważne wydarzenie dla każdego miasta w średniowieczu , dlatego że takie prawo powodowało wzrost miasta i jego znaczenie – dawało samorząd miejski, dawało różnego rodzaju przywileje.

- mówi Tomasz Konopka z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Dzielni rycerze sprawdzali swoje umiejętności w walce pod okiem średniowiecznych dam, a na najlepszego czekała nagroda w postaci miecza ufundowanego przez prezydenta miasta – Łukasza Komoniewskiego.

Prezydent obdarza nas zaszczytem objęcia honorowym patronatem naszego turnieju i co roku ufundowuje nagrodę główną – to jest właśnie miecz, który otrzymuje najlepszy rycerz. Jest to główna nagroda turniejowa w turnieju bojowym.

- dodaje Tomasz Konopka.

Impreza pełna była pokazów średniowiecznych tradycji i umiejętności. Odwiedzający zamek mogli podziwiać średniowieczne tańce, rzemiosła, a nawet wziąć udział w pokazie sokolnictwa.

Było bardzo popularne, ale tylko i wyłącznie jeśli chodzi o Europę, w kręgach szlachty, w kręgach szlachetnie urodzonych możnowładców. Chłopów, mieszczan najzwyczajniej na świecie nie było na to stać. Tutaj w Europie nie było tak, że służyło to tylko zdobywaniu pożywienia, to była przede wszystkim rozrywka i to bardzo droga rozrywka.

- mówi Mateusz Heise – Sowa Luna

Pokazom i rycerskim walkom towarzyszył również huk średniowiecznej artylerii.

W przerwach od podziwiania walki zwiedzający mogli oddać się spokojniejszym rozrywkom. Na przykład posłuchać można było brzmienia średniowiecznych instrumentów.

W pewnym momencie doszło nawet do oblężenia będzińskiego zamku. Na szczęście dzielni obrońcy po ciężkiej walce pokonali najeźdźców, a w mieście Będzin zapanowały znów spokój i radość.

 

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress