Teatr Zagłębia na Malta Festival Poznań (wideo)

2018-05-24

Teatr Zagłębia w Sosnowcu pracuje właśnie nad swoim najnowszym spektaklem „Mesjasze” , którego premiera odbędzie się na jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń artystycznych –  Malta Festival Poznań.

Źródło: Youtube/Teatr Zagłębia

„Mesjaszy reżyseruje Aneta Groszyńska. Sosnowiecka premiera odbędzie się jesienią 2018 roku w Teatrze Zagłębia. Partnerem produkcji jest Miasto Sosnowiec.  Pierwszą okazją do obejrzenia spektaklu będzie jednak Malta Festival Poznań, którego hasłem przewodnim w tym roku jest „Skok w wiarę”.

Tematem idiomu „Skok w wiarę”, głównej części programowej 28. edycji Malta Festival Poznań, jest ludzka potrzeba duchowości i sposoby jej realizowania. Religie i proponowane przez nią koncepcje Boga są jedną z odpowiedzi na tę potrzebę, ale nie jedyną. Każdy człowiek mierzy się ze swoją skończonością, kruchością bytu, wewnętrznym brakiem, z tym co, go przerasta. (…) Interesuje nas to, za czym człowiek się opowiada, co ustanawia jego system wartości, gdzie lokuje sens. Aby działać, podejmować decyzje, istnieć, trzeba przecież w coś wierzyć. Skok w wiarę to decyzja, żeby iść dalej, to skok w nieznane, ruch, którego trzeba dokonać, żeby coś zmienić w sobie i w otaczającym nas świecie.

– zapowiadają Dorota Semenowicz oraz Kasia Tórz z działu programowego Malta Festival Poznań.

Spektakl przygotowywany przez Teatr Zagłębia jest inspirowany powieścią węgierskiego pisarza Györgiego Spiró, która opowiada o polskich emigrantach po powstaniu listopadowym, wierzących, że Andrzej Towiański jest nowym wcieleniem Chrystusa, a oni jego apostołami.

Emigranci zawiązują Koło Sprawy Bożej – dziwną, religijno-narodową sektę mesjanistów i heretyków. Obok Towiańskiego, jej członkami są m.in. Mickiewicz i Słowacki – czołowi twórcy polskiego romantyzmu, polska inteligencja na emigracji. Bezsilni wobec dziejącej się na ich oczach historii, przekuwają frustrację bezpaństwowców w religijną filozofię – wierzą w wyjątkową, wyznaczoną przez Boga rolę narodu polskiego. Powieść to zarazem tragikomiczna fantazja, montaż źródeł i historyczna rozprawa o polskiej duszy owładniętej ideą męczeństwa. Została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus”.

- czytamy w notce nadesłanej przez Teatr Zagłębia.

Do tej pory powieść węgierskiego autora nie była nigdy inscenizowana. Autorami tekstu do spektaklu są Jan Czapliński oraz Marcin Kącki. Na pytanie o to dlaczego warto w teatrze wracać do „Mesjaszy” twórcy odpowiadają:

Po pierwsze, żeby przyjrzeć się sposobom dziedziczenia spuścizny po romantyzmie i wszelkich jego ideowych szaleństwach – echa narodowego mesjanizmu słychać dziś często, a narodowe zaangażowanie zbacza na coraz mroczniejsze ścieżki. Po drugie, żeby zobaczyć, co o polskim romantyzmie ma nam do opowiedzenia ktoś z zewnątrz. I po trzecie, żeby pójść w ślady towiańczyków i spróbować ponownie uruchomić tę zrodzoną z rozczarowania fantazję – o innym, lepszym państwie.

W obsadzie spektaklu są: Agnieszka Bieńkowska, Małgorzata Saniak, Michał Bałaga, Aleksander Blitek, Krzysztof Korzeniowski a także aktorzy Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu – Sara  Celler-Jezierska oraz Rafał Kosowski.

 

fot. M. Zakrzewski.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress