Wyższe kary dla rodziców Szymonka z Będzina

2018-05-25

Sąd apelacyjny zadecydował o wyższych wyrokach dla rodziców odpowiedzialnych za śmierć 2-letniego Szymonka z Będzina. Jarosław R. został skazany na 15-lat więzienia, a Beata Ch. na 13 lat pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny. 

Prokuratura domagała się dożywocia dla sprawców śmierci chłopca, obrońcy domagali się innej łagodniejszej kwalifikacji czynu wskazując, że rodzice Szymona nie mogli zakładać i nie mieli świadomości, że dziecko może umrzeć. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i podnosząc kary dołożył matce i ojcu po trzy lata więzienia.

Przypomnijmy, że do śmierci Szymona doszło w 2010 roku. Ta sprawa wstrząsnęła wówczas całą Polską. Zaczęło się gdy z cieszyńskiego stawu wyłowiono ciało chłopczyka, policja starała się ustalić tożsamość dziecka i jego rodziców. Przez dwa lata nikt nie wiedział kim jest chłopczyk, kto odpowiada za jego śmierć i jak jego ciało znalazło się w stawie. Na jego grobie przez cały ten czas widniał napis ” Chłopczyk. Żył około 2 lat”.

Przełom nastąpił w 2012 roku gdy do MOPS-u w Będzinie zgłosiła się osoba, twierdząc, że od dawna nie widziała dziecka sąsiadów. Rodziców Szymona zatrzymano w czerwcu tego samego roku.

Przed śmiercią Szymon przeszedł prawdziwą gehennę, w skutek uderzenie w brzuch chłopiec doznał zapalenia otrzewnej, rodzice nie udzielili mu pomocy, dziecko cierpiało kilki dni zanim zmarło.

Obrońcy rodziców zapowiedzieli, że będą rozważać kasację do Sądu Najwyższego, która jest jedyną szansą na zmianę prawomocnego wyroku.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress