Zamieszki podczas Marszu Powstańców Śląskich

2018-05-07

W niedziele 6 maja w Katowicach doszło do konfrontacji pomiędzy uczestnikami legalnego zgromadzenia oraz kontrmanifestacji. Antyfaszyści zablokowali planowany Marsz Powstańców Śląskich. Konieczna była interwencja policji.

Zatrzymano 9 osób, które m.in naruszyły nietykalność cielesną funkcjonariuszy i znieważały ich. Wylegitymowano ponad 30 osób, przeciwko którym zostaną skierowane wnioski o ukaranie.

Wczoraj od wczesnych godzin popołudniowych, ponad 150 policjantów patrolowało teren Katowic, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom, jak i uczestnikom zgromadzenia, które zostało zorganizowane za zgodą władz miasta Katowice. Na kilkadziesiąt minut przed zaplanowanym zgromadzeniem w rejonie Placu Sejmu Śląskiego zebrała się grupa ponad 100 osób, które wyrażały głośno sprzeciw wobec haseł głoszonych przez uczestników legalnej manifestacji. W trakcie przemarszu, jego uczestnicy blokowani byli przez liczną grupę kontrmanifestantów.

 - wyjaśnia podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy śląskich policjantów.

Przedstawiciel prezydenta Miasta Katowice zdecydował o rozwiązaniu legalnego zgromadzenia, istniały bowiem przesłanki do tego, że sytuacja  będzie stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Policjanci, aby nie dopuścić do bezpośredniej konfrontacji pomiędzy uczestnikami zwaśnionych grup użyli środków przymusu bezpośredniego. W rezultacie zatrzymano 9 osób m. in. w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej interweniujących policjantów, znieważaniem mundurowych i czynnym udziałem w zbiegowisku. Wylegitymowano 35 osób, które zakłóciły legalne zgromadzenie.

- komentuje Aleksandra Nowara.

Przebieg obu manifestacji został nagrany przez policjantów i zostanie przekazany do Prokuratury by ocenić zajście pod względem prawno – karnym.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress