Echa próby demontażu pomnika Armii Czerwonej w Łośniu

2018-06-08

W poniedziałek miało dojść do demontażu pomnika Armii Czerwonej znajdującego się w Dąbrowie Górniczej w Łośniu. Prace wstrzymali jednak policjanci. Katowicki Oddział IPN-U wydał komunikat w tej sprawie.

Funkcjonariusze Komend Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej wstrzymali demontaż żądając pokazania dokumentu upoważniającego firmę do zabrania pomnika.

Jedynym dokumentem jaki okazał stróżom prawa przedsiębiorca upoważniającym do zabrania pomnika oraz zajęcia pasa drogowego była wiadomość e-mail na ekranie telefonu komórkowego. Przybyła na miejsce interwencji osoba okazała policjantom dokumenty potwierdzające zgodne z prawem działanie osób rozpoczynających prace związane z operacją demontażu i zabrania pomnika. W dokumentach nie było zgody zarządcy drogi na zajęcia i prace w obrębie pasa drogowego, w którym usytuowany jest pomnik.

- wyjaśnia asp. szt.  Mariusz Miszczyk, oficer prasowy KMP w Dąbrowie Górniczej.

Jak dodaje KMP w Dąbrowie Górniczej demontaż i wywóz pomnika usytuowanego w obrębie skrzyżowania został wstrzymany do czasu uzyskania niezbędnych uzgodnień. Z takim obrotem sprawy nie zgadza się jednak katowicki INP, który wydał kominikat w tej sprawie.

Mając na uwadze, że obiekt ten – wzniesiony w 1984 r. – jest sztandarowym przykładem komunistycznej propagandy, kreującej mit o wojskach sowieckich jako oswobodzicielach Polski, został wytypowany jako potencjalny eksponat do Muzeum Zimnej Wojny, które mieści się w Podborsku.

W tym celu Oddział IPN w Katowicach zawarł porozumienie z właścicielem działki – parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, na której obiekt się znajduje. Zakłada ono przekazanie obiektu Instytutowi, jego demontaż i transport do Podborska.

Z udostępnionej przez parafię korespondencji prowadzonej w tej sprawie z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza wynika jednoznacznie, że rozbiórka obiektu nie wymaga uzyskania pozwolenia (pismo Zastępcy Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM w Dąbrowie Górniczej z dnia 27 lutego 2018 r.). Demontaż tego rodzaju obiektów nie wymaga również zgłoszenia, o czym informuje w swoim piśmie p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 12 marca 2018 r. (DPR.022.127.2018).

W kontekście powyższego ze zdziwieniem przyjęliśmy próbę zablokowania demontażu pomnika. W dniu rozpoczęcia prac demontażowych pojawili się funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, żądając okazania pozwolenia na przeprowadzenie rozbiórki lub zgłoszenia w tym zakresie i nie przyjmując do wiadomości, że w tym konkretnym przypadku nie są one wymagane.

- czytamy w komunikacie.

W końcowym akapicie komunikatu dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pisze że zablokowanie działań IPN odbierane jest jako próba uchylenia się władz samorządowych Dąbrowy Górniczej od obowiązku dekomunizacji przestrzeni publicznej.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress