Kolej Metropolitarna – ogłoszono przetarg

2018-06-14

Jak będzie wyglądać Kolej Metropolitarna i z czym będzie wiązać się projekt jej utworzenia. Na takie pytania ma odpowiedzieć ogłoszony właśnie przetarg, którego celem  jest wyłonienie firmy, mającej opracować koncepcje Kolei Metropolitarnej. Czas przygotowania? 19 tygodni.

 

W wysokorozwiniętych miastach i obszarach metropolitalnych podstawą transportu publicznego jest kolej. Niestety w ostatnich 30. latach obserwowany jest spadek znaczenia tego środka transportu w naszym regionie. Chcemy je odbudować, ponieważ transport szynowy może być zbawienny dla dróg, zatłoczonych dzisiaj przez samochody osobowe. Każdy z nas wie, że nawet drobna kolizja w godzinach szczytu może skutecznie sparaliżować ruch pomiędzy kilkoma miastami Metropolii 

– ocenia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Postępowanie przetargowe, którego celem będzie wybór firmy, mającej opracować koncepcję Kolei Metropolitalnej został ogłoszony 13 czerwca. Jego założenia powinniśmy poznać na początku grudnia.

W koncepcji mają zostać zawarte analizy dotyczące tego w jakiej formule rozbudowywać trasy kolejowe na terenie Metropolii, by transport szynowy mógł realnie konkurować z samochodami.

Chodzi o to, by znaleźć odpowiedź na pytania, czy myśląc o kolei powinniśmy stawiać na zakup nowych pociągów, które mogłyby uzupełnić już teraz funkcjonujące połączenia na najbardziej popularnych trasach oraz na to, w jakim kierunku rozwijana i rozbudowywana powinna być metropolitalna sieć połączeń kolejowych w przyszłości. Z opracowanego dokumentu dowiemy się zatem jaki model Kolei Metropolitalnej byłby najbardziej odpowiedni dla tego obszaru. Przeanalizowane zostaną różne warianty i wskazana rekomendacja odnośnie tego, czy Metropolia powinna stawiać na rozbudowę sieci kolei tradycyjnej, a może inwestować w infrastrukturę jednoszynową, czyli monorail, gdzie pociąg zazwyczaj porusza się na specjalnej estakadzie, po jednej szynie.

 - wyjaśnia GZM.

Prace nad systemem Kolei Metropolitalnej zostaną podzielone na cztery etapy. W pierwszym etapie kluczowe będzie powstanie samej koncepcji, następnie opracowane zostaną wymagania Kolei Metropolitarnej, ten etap zakończy się we wrześniu 2018 roku. Trzeci etap obejmie przygotowanie ogólnego projekt koncepcji, a czwarty szczegółowego projektu. Wszystkie prace nad tym dokumentem powinny zakończyć się na początku grudnia.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress