W Spadku po Dziadku. Koncert Piotra Rubika – Wolność, Miłość, Niepodległość

2018-06-14

Rok 2018 r. to rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie Tej rocznicy w Sosnowcu ma wymiar szczególny. To właśnie do Sosnowca –  miasta przygranicznego w zaborze rosyjskim – chciał wmaszerować Józef Piłsudski z I kadrową. Zagłębie Dąbrowskie było regionem o silnych tradycjach patriotycznych. Zagłębiacy czynnie uczestniczyli we wszystkich zrywach niedpoległościowych. W czasie Powstań ŚLąskich Sosnowiec i Zagłębie Dąbrowskie były zapleczem wojskowym i logistycznym dla powstańców. Zagłębiacy i ŚLązacy walczyli ramię w ramię. Podziały przestały istnieć, a głównym celem była wolna Polska. Odzyskanie Niepodległości będziemy świętować w Sosnowcu na Placu Paieskim 16 czerwca 2018 r. To miejsce wyjątkowe dla sosnowiczan. 19 lat temu, 14 czerwca 1999 roku z mieszkańcami Zagłębia spotkał się Wielki Polak Jan Paweł II, który przez całe życie nosił w sercu Wolną Polskę.

Z okazji Jubileuszu planowaliśmy organizację 100 imprez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego, ale ostatecznie będzie ich o wiele więcej. Przy tej okazji prezentujemy także logotyp, którym będziemy się posługiwać organizując imprezy i uroczystości patriotyczne. Chcemy aby mieszkańcy Sosnowca mogli cieszyć się i świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości przez cały rok, a nie tylko 11 listopada. Dlatego już 16 czerwca zapraszamy na Plac Papieski gdzie odbędzie się wielki koncert Piotra Rubika Wolność, Miłość, Niepodległość. Będzie to koncert premierowy podczas którego po raz pierwszy usłyszymy nowe utwory kompozytora. Koncert ten poświęcony będzie także osobie Ojca Świętego Jana Pawła II. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia jest również diecezja sosnowiecka, za co szczególnie dziękuję Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Grzegorzowi Kaszakowi.

 – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Specjalny koncert zawiera m.in.: zupełnie nowe utwory napisane z okazji 100-lecia niepodległości, a także pieśni upamiętniające niezwykłą postać Ojca Świętego  Jana Pawła II  i rolę jaką odegrał w dążeniu Polaków do wolności.

 – dodaje Mateusz Bochenek, pełnomocnik prezydenta ds. dialogu i komunikacji społecznej

Koncert zostanie poprzedzony wspólnym patriotycznym śpiewaniem z mieszkańcami Sosnowca najsłynniejszych pieśni niepodległościowych oraz specjalnie przygotowaną z tej okazji rekonstrukcją historyczną.

Rekonstrukcja historyczna  będzie odwoływać się do wydarzeń sprzed 155 lat, kiedy to w czasie powstania styczniowego, po raz pierwszy Sosnowiec znalazł się na łamach europejskiej prasy. Stało się to za sprawą sukcesu wyprawy Apolinarego Kurowskiego, powstańczego naczelnika województwa krakowskiego, który wyruszył z obozu w Ojcowie i po zajęciu Maczek, a potem dworca w Sosnowcach  opanował cały tzw.   trójkąt graniczny, czyli obszar dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego.  Zwycięstwo miało duże znaczenie wojskowo-strategiczne, ale także propagandowe. Utworzenie administracji narodowej na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego i przychylność ludności, dawało szansę na wykorzystanie potencjału tej ziemi do walki przeciwko Rosji. Niestety, po klęsce Kurowskiego pod Miechowem, Zagłębie zostało odbite przez wojska carskie.

 – mówi prof. Dariusz Nawrot.

W rekonstrukcji odtworzone będą trzy sceny walk: 1. rozbrajanie przez powstańców rosyjskiej straży granicznej na granicy z Galicją; 2. szturm powstańców na obsadzony przez Rosjan dworzec kolei warszawsko-wiedeńskiej w Sosnowcach; 3. decydująca bitwa pod Miechowem. Udział weźmie ponad 70 rekonstruktorów z artylerią.

16 czerwca będziemy także świadkami próby pobicia Rekordu Guinnessa. Próba będzie polegała na równoczesnym niesieniu przez co najmniej 3794 osoby flagi narodowej (wymiary flagi 1000 m x 3 m). Przemarsz wyruszy z ulicy Rydza Śmigłego przy Placu Papieskim Podobną próbę przeprowadzono ostatnio w Pile, ale była to próba nieudana. Ostatni rekord należy do Indii, został on pobity w ubiegłym roku. Teraz kolej na Sosnowiec!

W godzinach przedpołudniowych rozpocznie się w wielkie patriotyczno-rodzinne świętowanie. Wśród atrakcji m.in.: strefa zabawy dla dzieci, pokazy specjalistycznych pojazdów służb miejskich i mundurowych, a także Akademia Patriotycznego Kibicowania na znajdującym się w pobliżu Placu Papieskiego „Orliku”.

Również w tym dniu na Placu Papieskim już po raz VIII Sosnowieckie Centrum Organizacji Pozarządowych organizuje Festiwal Organizacji Pozarządowych. Podczas tego wydarzenia odwiedzający mają szansę zapoznać się z działalnością sosnowieckich organizacji, a przy okazji świetnie się bawić. Aktywności w ramach Festiwalu zostaną podzielone na strefy, będzie to strefa sportu, strefa zdrowia, strefa czworonogów, strefa kreatywności oraz strefa militarna. Organizacje przewidziały bardzo wiele animacji dla najmłodszych.

Źródło: UM w Sosnowcu

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress