Przebudowa Egzotarium ruszy w 2019 roku (wideo)

2018-07-13

Jeszcze w tym roku władze Sosnowca planują ogłosić przetarg na rozbudowę Egzotarium. Po kompleksowej przebudowie dzisiejszy obiekt stanie się Centrum Edukacji Ekologicznej.

Projekt jest już gotowy, wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie, które chcemy uzyskać z urzędu marszałkowskiego i mamy nadzieje, że w III kwartale tego roku przystąpimy do procedur przetargowych, tak żeby kiedy dostaniemy środki europejskie można było przystąpić do realizacji.

- mówi Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca.

Ostateczny projekt Egzotarium różni się od tego co pokazywały pierwsze wizualizacje. Projekt prezentowany po konkursie SARP-U był stricte koncepcją architektoniczną.

Taka jest procedura, tak wykonuje się tego typu procesy, dzisiaj jesteśmy już po zakończonym procesie dokumentacji projektowej, która jest kompletna we wszystkich branżach i to powoduje, ze w wyniku prowadzenia różnych uzgodnię branżowych budynek ulega zmianom. Uważamy że w istocie bryła jest taka jak przewidywaliśmy, jeżeli chodzi o detale, estetykę rozwiązania materiałowe doszło do zmian. 

-wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, wiceprezydent Sosnowca.

Ekspozycja wewnątrz zmodernizowanego egzosporium zostanie rozszerzona. Nowoczesny obiekt będzie pełnił funkcje edukacyjne, skoncentrowane na rodzimej przyrodzie, zachowując dziedzictwo historyczne i istniejące kolekcje.

Znacznie poszerzymy ekspozycje jeśli chodzi o ekspozycje zwierzęcą, W podziemiach bo tam zaczniemy ścieżkę zwiedzania znajdziemy dużą ilość  ryb, rodzimych oraz tych z dorzecza Amazonii i Malawi, później przejdziemy do palmiarni, która będzie trzykrotnie większa w tym samym układzie tematycznym. Ciekawe jest to, że tym razem zwierzęta będą umieszczone pomiędzy roślinami, więc będziemy mogli zobaczyć jak to naprawdę wygląda w rzeczywistości. 

- omawia Grażyna Kowalska, UM w Sosnowcu, Jednostka Realizująca Projekt.

Rozpoczęcie robót zostało zaplanowane na i kwartał 2019 roku. Wykonawca będzie miał 24 miesiące od podpisania umowy na realizacje inwestycji.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress