Bezpłatne badania skóry w Czeladzi

2018-07-09

Dermobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia zajedzie do Czeladzi i umożliwi mieszkańcom wykonanie bezpłatnych badań skóry. Darmowe badania znamion i pieprzyków będą przeprowadzane w najbliższy piątek, 13 lipca.

Fot: UM w Czeladzi

W Dermobusie na mieszkańców będzie czekał wykwalifikowany personel, który zadba o wykonanie badań skóry oraz udzieli porad z zakresu profilaktyki. Medyczny autobus będzie stacjonował na ulicy Niepodległości 1a, w godzinach od 10.00 do 16.00, przy siedzibie partnera akcji, czyli punkcie aptecznym.

Badania mogą wykonać wszyscy zainteresowani, jednak wymagane są wcześniejsze zapisy.

Można ich dokonywać w okresie 7 dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania, czyli w punkcie aptecznym, przy ul. Niepodległości 1a.

- wyjaśnia czeladzki magistrat.

W trakcie wizyty Dermobusa Fundacji NEUCA dla Zdrowia, wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu oceni wszystkie znamiona barwinkowe pacjentów, potocznie zwane pieprzykami.

Dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na objerzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta – czerniaka złośliwego. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i pozwala na określenie następujących parametrów:

A (asymmetry) – asymetria – czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd, 
B (borders) – granice – brzegi zmiany są nierówne i postrzępione, 
C (color) – kolor – kolor czerniaka jest różnorodny od jasnobrązowego do czarnego, nierównomiernie rozłożony, często z punktowym skupieniem barwnika, 
D (diameter) – średnica zmiany > 5 mm, 
E (elevate) – uwypuklenie – uwypuklenie się zmiany ponad otaczający naskórek.

- czytamy na stronie UM w Czeladzi.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress