Blisko 50 tys. nasadzeń w Parku Fusińskiego

2018-07-18

Znajdujący się przy sosnowieckim Egzotarium Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego)dzięki planowanej rewitalizacji stanie się sosnowieckim Parkiem Bioróżnorodności. Miasto planuje ponad 47 tysięcy nasadzeń krzewów i drzew, a także budowę oczek wodnych, domków dla owadów, budek dla nietoperzy i budek lęgowych dla ptaków.

Fot: UM w Sosnowcu

Rewitalizacja obejmie prawie 7 ha, w tym 5,5 ha terenów zielonych. Oprócz zmian związanych z zielenią, projekt obejmuje przebudowę ścieżek dla pieszych oraz schody by z parku mogły korzystać osoby niepełnosprawne. W parku pojawią się także nowe ławki, powstaną też toalety.

Oczywiście Park Bioróżnorodności zostanie w harmonijny sposób połączony ze znajdującym się na jego terenie Egzotarium, które również przejdzie generalną przebudowę.

- wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Park zostanie przebudowany w ramach realizowanego z kilkoma miastami Zagłębia Dąbrowskiego projektu  „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonowania doliny rzeki Przemszy  i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Utworzenie Parku Bioróżnorodności w Sosnowcu”.

Miasto na rewitalizację pozyskało dofinansowanie z NFOŚiGW na kwotę 3,9 mln zł. Cała inwestycja powinna zamknąć się w kwocie blisko 8 mln zł.  Środki pochodzą ze środków Funduszu Spójności przyznane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 2.5).

- przypomina Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Warto dodać, że Urząd Miejski już dwukrotnie próbował znaleźć firmę, która zajmie się robotami. Niestety przetargi nie spotkały się z zainteresowaniem, dlatego zostanie ogłoszone trzecie postępowanie, wykonawca będzie miał na realizację zadania 15 miesięcy.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress