Lato w teatrze / Teatr Zagłębia i Miejski Klub Maczki (wideo)

2018-07-06

A gdyby tak pobawić się w teatr? – z takiej szansy pod okiem profesjonalnych aktorów, artystów, animatorów i pedagogów teatru, mogą skorzystać uczestnicy wakacyjnych warsztatów organizowanych przez Teatr Zagłębia. 

Meritum Lata w Teatrze jest korzystanie z kreatywności i pomysłowości naszych uczestników. 

- mówi Michał Bałaga, aktor Teatru Zagłębia

Staramy się, żeby nie tylko słowo, nie tylko gesty ale również przedmioty działały na wyobraźnię dzieci, pozwalamy im doświadczać różnych sytuacji, ale też różnych emocji, żeby z jak największych zasobów ich czerpać. 

- komentuje Agnieszka Piestrzeniewicz, nauczyciel akademicki, animator podmiotowości.

Dzięki warsztatom uczestnicy poznają teatr z zupełnie innej strony, niż perspektywa widza.

Pokazujemy, że ten teatr jest bardzo blisko i można go zbudować prostymi środkami i narzędziami, z takiego materiału, który każdy z nas ma w sobie. To nie jest tak, że my przynosimy tutaj jakieś teksty, obsadzamy role tylko ten teatr rodzi się gdzieś w zabawie, rodzi się w takim kontakcie wszystkich uczestników ze sobą.

- wyjaśnia Sebastian Świąder, pedagog teatru, członek Zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru,

Zajęcia z osobami, które na co dzień tworzą teatr jest dla dzieci zupełnie nowym doświadczeniem, pełnym najróżniejszych bodźców i inspiracji.

Nasze Lato w Teatrze wymyśliliśmy tak, żeby dać maksymalnie dużo różnych impulsów i doświadczeń dzieciakom i po to aby jak najwięcej od nich zebrać. My wrzucamy im jakiś pomysł, dajemy im jakiś rodzaj struktury po to byśmy wytworzyli jakiś materiał, który później przyda się nam do zrobienia pokazu finałowego, na który serdecznie zapraszamy. 

- dodaje Sebastian Świąder.

Finał odbędzie się 14 i 15 lipca w Miejskim Klubie „Maczki” w Sosnowcu i będzie miał charakter otwartego pokazu dla publiczności.

+main_1

 

Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatru. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 11. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski –17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress