Sąd skazał lekarza winnego śmierci syna Państwa Bednarskich

2018-07-10

Po latach sądowej batalii i walki o sprawiedliwość Ewelina i Michał Bednarscy usłyszeli wyrok skazujący osoby odpowiedzialne za śmierć ich nienarodzonego syna. Michał W. lekarz z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Wyrok skazujący usłyszała również położna Ewa G.

Lekarz Michał W. w ocenie sądu naraził dziecko Państwa Bednarskich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd wymierzył mu za to karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz 3 lata zakazu wykonywania zawodu.  Ponadto lekarz ma zapłacić grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych.

Położna Ewa G. została uznana za winną fałszowania dokumentacji medycznej, kobieta otrzymała dwuletni zakaz wykonywania zawodu oraz 4 tysiące grzywny.

Wyroki nie są prawomocne, być może obrońcy będą składać apelacje. Państwo Bednarscy nie ukrywają, że są zadowoleni z postanowienień sądu ponieważ w końcu usłyszeli tak długo wyczekiwane słowo „winni”.

Wyroki są dobre. Kara więzienia dla lekarza obojętne czy w zawieszeniu, czy nie mówi wszystko. Wina jest ewidentna. Dodatkowo zakaz wykonywania zawodu sprawi, że skazany będzie odizolowany od pacjentów. Grzywna jest dopełnieniem kary. Dla skazanej Ewy G. to mam nadzieje będzie nauczka, że należy postępować etycznie. Jak wskazał sędzia w ustnym uzasadnieniu wyroku nie może być położną osobą, która fałszuje dokumenty. To często decyduje o czymś życiu. Po ogłoszeniu wyroku było jedno wielkie NARESZCIE. Jakąś satysfakcję mam. Dziecka nam to nie zwróci, ale sprawiedliwość zadziałała. Te osoby nie powinny pracować w szpitalu, ani w ogóle w swoim zawodzie. Zaraz za tym czułem złość na zasadzie „kurde mówiłem” wyszło na nasze. Boli to tym bardziej, że Mateusz był do uratowania. Co także podkreśla sędzia w ustnym uzasadnieniu.

- komentuje wyrok sądu Michał Bednarski, ojciec zmarłego Mateusza.

Przypomnijmy, że Państwo Bednarscy o sprawiedliwość walczyli od 6 lat. Dramat sosnowieckiej rodziny zaczął się gdy Pani Ewelina zgłosiła się do szpitala w 36 tygodniu ciąży, by sprawdzić czy nie doszło do zatrucia ciążowego, lekarze nie wykonali wówczas żadnych badań i kobietę wypisano do domu. Kilka dni później Ewelina Bednarska wróciła do szpitala w ciężkim stanie. 5 listopada 2012 roku urodziła martwego syna, wtedy też do prokuratury zostało złożone zawiadomienie.

Warto dodać, że w tej sprawie poza skazanym lekarzem i położną oskarżone są jeszcze trzy osoby, dwóch lekarzy i położna. Rodzice zmarłego Mateusza są przekonani, że za śmierć ich dziecka winne są również osoby, które zajmowały się w szpitalu panią Eweliną przed i w trakcie porodu. Choć wątek w sprawie tych trzech osób został umorzony to Państwo Bednarscy zdecydowali się na złożenie subsydiarnego aktu oskarżenia. Trwa więc drugi proces, przesłuchania powoli dobiegają końca. Być może jeszcze w tym roku zapadnie kolejny wyrok w sprawie śmierci syna Eweliny i Michała Bednarskich.

Państwo Bednarscy podkreślają, że poniedziałkowy wyrok to dla nich koniec jednego z trudnych, długich i ważnych etapów. Kolejny wciąż przed nimi. Jednak decyzja sędziego odnośnie skazania Michała W. oraz Ewy G. daje nadzieję i przywraca wiarę w sprawiedliwość.

Zachęcamy do zapoznania się z całą sprawą i wysłuchania dramatycznej historii Państwa Bednarski. Nasze wcześniejsze materiały dostępne są w poniższych materiałach:

Czy błędy lekarzy z Sosnowca zabiły Mateuszka?

Rodzina Bednarskich chce ukarania winnych śmierci ich syna.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress