Sosnowiec zainstaluje elektrofiltry na kominach

2018-07-10

Po zapowiedziach przyszedł czas na realizację pomysłu. Władze Sosnowca prowadzą poszukiwania właścicieli nieruchomości zainteresowanych bezpłatną instalacją elektrofiltrów kominowych. Miasto planuje instalacje 10 takich urządzeń. 

Projekt skierowany jest do mieszkańców Sosnowca, którzy korzystają z kotłów opalanych węglem lub biomasą drzewną.

Zakup i montaż oraz przeszkolenie w zakresie eksploatacji elektrofiltrów zostanie sfinansowane przez miasto. Uczestnik projektu ponosi wyłącznie koszty energii elektrycznej koniecznej do zasilania urządzenia. Elektrofiltr kominowy musi być zainstalowany na czopuchu lub na przewodzie kominowym.

 – wyjaśnia Adam Liwochowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska.

Zanim elektrofiltr zostanie zamontowany na kominie, u wybranych mieszkańców zostanie sprawdzony system grzewczy przez specjalistów pod kątem spełniania wszystkich niezbędnych wymagań technicznych.

Wśród najważniejszych parametrów do spełnienia jest posiadanie kotła o mocy do 30kW, który zapewnia odpowiednie warunki spalania paliwa dobrej jakości (np. kotły automatyczne)i jest wyposażony w układ automatycznego odpopielania. Temperatura spalin w miejscu montażu elektrofiltru nie może być niższa niż 45OC (najlepiej powyżej 50 OC). Właściciel nieruchomości musi zapewnić dostęp do instalacji elektrycznej budynku w miejscu zainstalowania urządzenia, a pomieszczenie (poddasze lub kotłownia) powinno mieć wolną przestrzeń o wymiarach 1m x 1m x 1,8m.

- komentuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.

Jeśli jesteście zainteresowani wystarczy, że prześlecie pisemne zgłoszenie zawierające:

- miejsce zainstalowania i dane techniczne eksploatowanego kotła tj. rodzaj, typ oraz moc i rodzaj paliwa,

- imię i nazwisko zgłaszającego,

- adres zamieszkania oraz numer telefon do kontaktu,

na adres Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miejskiego w Sosnowcu Al. Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec, z dopiskiem „elektrofiltry”, w terminie do 17 sierpnia 2018 r.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska ul. Mościckiego 14, Sosnowiec, pok. 106, I piętro pod numerem telefonu 32 296 0824, email: srodowisko@um.sosnowiec.pl

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress