Żaglówka przewróciła się na Pogorii IV

2018-07-02

Na zbiorniku wodnym Pogoria IV wywróciła się wczoraj żaglówka, w wodzie znalazło się sześć osób. Silny wiatr, niska temperatura oraz duże fale utrudniały przeprowadzenie akcji ratunkowej.

Fot. KWP w Katowicach

Na pomoc poszkodowanym ruszyli policyjni „wodniacy” z katowickiego oddziału prewencji. W dotarciu rozbitkom na brzeg pomogli st. asp. Krzysztof Janukowicz i sierż. szt. Sebastian Marzec.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 15.00 na zbiorniku wodnym Pogoria 4. Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach pełniący służbę w sezonowej komórce policji wodnej, zauważyli wywróconą żaglówkę. W wodzie znajdowało się 6 osób, które trzymały się kadłuba łodzi. Dwie z nich nie posiadały na sobie założonych kapoków. Jak się później okazało, zostały one pod pokładem. Policjanci niezwłocznie podjęli akcję ratunkową, która z uwagi na niską temperaturę, silny wiatr oraz wysokie fale okazała się bardzo wymagająca. Mundurowi wciągnęli osoby nieposiadające kamizelek ratunkowych na łódź policyjną, a następnie podjęli próbę postawienia łodzi.

- relacjonuje podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W akcję ratunkową włączyły się załogi z pobliskiego klubu żeglarskiego. Policjanci przekazali żeglarzom kolejne osoby wyciągnięte z wody. Następnie funkcjonariusze odholowali łódź w kierunku brzegu.

Tam wezwano kolejny patrol policji i z pomocą radiowozu marki Mitshibishi L-200 postawiono wywróconą łódź i wyciągnięto ją na brzeg. Wypompowywanie wody z żaglówki zajęło około 20 minut. Wszystkie uratowane osoby były wyziębione, ale nie potrzebowały pomocy lekarskiej.

- dodaje podinsp. Aleksandra Nowara.

Jak ustalili policjanci do przewrócenia łodzi doszło najprawdopodobniej podczas wykonywania manewru zawracania, wpływ na to miały m. in. złe warunki atmosferyczne. 41-letni sternik żaglówki był trzeźwy i posiadał niezbędne uprawnienia.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress