Inteligentne przejście dla pieszych powstanie w Sosnowcu

2018-08-28

Dziś wieczorem mają ruszyć prace przy budowie pierwszego w Sosnowcu inteligentnego przejścia dla pieszych. Powstanie ono na ulicy Wawel przy kościele św. Barbary w Sosnowcu.

fot: UM w Sosnowcu

Prace mają być prowadzone wyłącznie wieczorem i w nocy, ich zakończenie zaplanowano na piątek rano.

 Wybraliśmy to rozwiązanie ze względu na bardzo duży ruch w tym miejscu. Nie chcieliśmy  dodatkowo utrudniać przejazdu przez tę część miasta.

 – wyjaśnia Robert Dworak, naczelnik Wydziału Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym.

Jak będzie wyglądać inteligentne przejście? W asfalcie zostaną zamontowane specjalne punkty świetlne, które nawet przy niesprzyjającej pogodzie są widoczne z odległości 200 metrów. Na każdym z pasów pojawi się siedem świecących na żółto i pomarańczowo elementów.

 Dodatkowo pojawią się żółte ostrzegawcze lampy nad znakami przejścia dla pieszych. To wszystko będzie synchronizowane z czujnikiem ruchu, który będzie uruchamiał całą instalację w momencie pojawienia się pieszego przed przejściem. Sygnalizatory będą działały tak długo, jak długo na przejściu będzie znajdował się pieszy.

 – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

To jednak nie wszystko, przed przejściem dla pieszych na jezdni ułożony zostanie 20-metrowy pas z antypoślizgowej nawierzchni z kruszywa boksytowego, która w znacznym stopniu skraca drogę hamowania pojazdów.

Koszt prac, wykonywanych na zlecenie miasta przez firmę Euroasfalt z Olsztyna, zamknie się w kwocie 129 tysiące złotych.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress