Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Psarach (wideo)

2018-09-06

W Psarach odbył się drugi Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Impreza wchodziła w skład 31. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. 


Na scenie pojawiły się profesjonalne zespoły folklorystyczne z Panamy, Gruzji, Meksyku, Serbii i z Polski. Festiwal był dla nich okazją do wymiany artystycznych doświadczeń i dzielenia się swoją kulturą.

W ramach festiwalu przed mieszkańcami Psar zaprezentowała się grupa artystów z Meksyku. Ich występ był barwny i energetyzujący.

Myślę, że ludzie z Meksyku są bardzo przyjaźni i ciepli i to jest to czym chcemy się z Wami podzielić. Ludzie z Meksyku są pełni energii, nasze tańce są bardzo kolorowe, pełne energii i bardzo ważnym jest dla nas dzielenie się tym z Wami. 

- mówi Lorena, z grupy Compañía Folklórica Orizaba Repique z Meksyku.

Kolejny występ był ukłonem w stronę panamski tradycji ludowych, będących połączeniem kilku kultur.

Panama jest krajem, który powstał z wybuchowej mieszanki trzech rożnych narodów, czyli Hiszpanii, mieszkańców Afryki oraz Indian, stąd ta różnorodność instrumentów, muzyki i strojów.

-wyjaśnia Hektor z grupy GRAN BALLET FOLKLORICO PANAMA FUERTE RAZA z Panamy.

Przed psarską publicznością wystąpiła także grupa z Serbii, która zachwalała organizację polskich festiwali.

Ja nie tańczę, jest choreografem zespołu. Polskie festiwale są najlepiej zorganizowane na świecie. Ja bardzo dużo podróżuje, byłem w północnej i południowej Ameryce, na każdym kontynencie, nawet w Australii. W Polsce wszystko jest dobrze zrobione, tak byśmy czuli się dobrze.

- komentuje Dark z grupy KUD KOSMAJ z Serbii.

Na festiwalu nie mogło zabraknąć również polskiego akcentu przed publicznością wystąpił Studencki Zespół Pieśni i Tańca Katowice Uniwersytetu Śląskiego.

Takie festiwale pokazują jak piękny i barwny potrafi być folklor i kultura rożnych narodów. Aby polubić, bądź pokochać folklor wystarczy go poznać.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress