Wernisaż prac Bogusza Salwińskiego pt. „Ludzkie – Arcyludzkie”

2018-09-10

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w dniu 20 września 2018 r. o godz. 18.00  zaprasza na wernisaż wystawy prac Bogusza Salwińskiego pt. „Ludzkie – Arcyludzkie”. Wystawę oglądać będzie można do 15 września 2018 r.  codziennie od 9.00 do 17.00 z wyjątkiem poniedziałków.

Bogusz Salwiński. Urodził się w 1948r. w Bytomiu. Studia na Wydziale Rzeźby w ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Prof. Mariana Koniecznego w 1973r. Związany z dydaktyką Wydziału Rzeźby od 1973 roku, obecnie Profesor ASP. W latach 1990-96 Prodziekan, od 2002 roku Dziekan Wydziału Rzeźby. Uprawia rzeźbę, rysunek, malarstwo.

Jest monumentalistą wiernym fundamentalnym zasadom uprawianej przez siebie dyscypliny. Zasady te nie muszą stać w opozycji do nowoczesności, jakkolwiek zechcemy ją pojmować. Artysta uprawia rzeźbę, rysunek, malarstwo. Autor martyrologicznych cykli rzeźbiarskich i malarskich: Ofiarom Przemocy, Ecce Homo, Ludzkie-Arcyludzkie, Sacrum i Profanum, w których stawia uniwersalne pytania o etyczną kondycję człowieka uwikłanego w patologie współczesnego świata. Metafizyce kobiecego ciała poświęcił erotyczne cykle: Upadłe Anioły, Sacrum i Profanum i Klepsydry, prezentowane na osiemnastu wystawach indywidualnych. Jest autorem ponad trzystu realizacji portretowych w rzeźbie, rysunku i malarstwie. Laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in.: 1983 – ogólnopolski konkurs na pomnik „Bohaterom powstania warszawskiego” w Warszawie; 1984 – ogólnopolski konkurs na pomnik „Przyłączenie Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy” we Wrocławiu; 1988 – ogólnopolski konkurs na pomnik powstania warszawskiego w Warszawie; 1989 – Grand Prix i złoty medal na Ogólnopolskim Przeglądzie Rzeźby w Warszawie.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych Miasta Krakowa, w Muzeum Tradycji Walk Niepodległościowych w Łodzi, w Muzeum Martyrologii w obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Prace  Salwińskiego, pełne emocji, odwołują się do konstruktywizmu, nie stronią od symboli nierzadko wiodących w głąb kultury. Emocje porządkowane są rygorami warsztatu i ładu estetycznego – nie tylko antropologicznego, do którego autor każdorazowo przyznaje się…. „Szkoda mi życia na budowanie hedonistycznych atrap (…). Moje prace powstają na zamówienie mojego własnego sumienia…”

Informację nadesłała Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress