25. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek (video)

2019-01-21

Motywem z Gwiezdnych wojen rozpoczął się galowy koncert jubileuszowego 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Podczas tego wieczoru licznie zgromadzona publiczność w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie miała okazję wysłuchać wykonań kolęd i pastorałek najzdolniejszych wykonawców, wyłonionych na etapie wcześniejszych eliminacji spośród 1625 uczestników.

Widzowie nie mogli narzekać na nudę, bowiem oprawa finałowego koncertu, reżyserowanego przez Dariusza Wiktorowicza, wzbudzała wiele uśmiechu, a całość była przygotowana w formie humorystycznej podróży w czasie. Przez cały spektakl towarzystwa widzom dotrzymywały niesforne, acz bardzo sympatyczne anioły na szczudłach.

Ogromna różnorodność wykonań zaskoczyła odbiorców. Mogliśmy usłyszeć zarówno tradycyjne, ludowe wykonania kolęd i pastorałek, ale znalazło się również miejsce na rock’n'rolla, czy bluesa.

Wyjątkowym momentem w 3 godzinnym koncercie było przyznanie księdzu Piotrowi Pilśniakowimedalu „Gloria Artis” za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spytaliśmy go również jak ocenia tegoroczny festiwal.

Główną nagrodą Festiwalu była kwota 10. tysięcy złotych, ufundowana przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Według Jury najbardziej zasłużył na nią Chór Zespołu Szkół
Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

Imponująca ilość uczestników, nie tylko z Polski ale również z zagranicy, ogromne zainteresowanie widzów, a także wysoki kunszt wykonawców pokazują, że tego typy inicjatywy są potrzebne,
dlatego mamy nadzieję na kolejną 26. już edycję międzynarodowego festiwalu kolęd i pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Autor: Michał Hankus

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress