Orszak Trzech Króli w Będzinie (video).

2019-01-09

Święto objawienia Pańskiego, zwane potocznie świętem trzech króli to wielka, chrześcijańska uroczystość, której celem jest uczczenie objawienia się Boga człowiekowi. Jednym z symboli tego święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, która mówi nam o Mędrcach ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Ważnym elementem celebracji tego święta jest organizowany w wielu miejscach naszego kraju orszak trzech króli. Również w Będzinie stało się to już tradycją. Tego roku spotkaliśmy się już po raz 7.

Wspólne świętowanie tego ważnego dla wszystkich wiernych dnia rozpoczęło się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odbyła się msza święta.

Zaraz po mszy trzej królowie wraz ze swoim orszakiem wyruszyli wielobarwnym pochodem przez ulice naszego miasta. Pierwszym miejscem, które odwiedzili był kościół pw. Św. Brata Alberta. To tutaj uczestnicy mogli obejrzeć pierwszą z inscenizacji przygotowaną przez dzieci i młodzież z będzińskich szkół.

W następnej kolejności orszak zatrzymał się przy Ośrodku Kultury, gdzie po krótkiej rozgrzewce obejrzeliśmy drugą, bardzo sugestywną inscenizację z królem Herodem na czele.

Orszak ruszył później w kierunku placu 3 maja, aby swój pochód zakończyć przy szopce bożonarodzeniowej przy kościele pw. Świętej Trójcy. O tym, jaka idea przyświeca temu świętu zapytaliśmy księdza Włodzimierza Skocznego.

Pomimo przejmującego zimna uczestnicy orszaku nie zrażali się, a gorąca atmosfera towarzyszyła im nieustannie.

„Odnowi oblicze tej ziemi”. – to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli nawiązujące do pamiętnych słów wypowiedziane czterdzieści lat temu przez Jana Pawła II.

W całym kraju orszak przeszedł ulicami aż 752 miast.

Autor: Michał Hankus

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress