Urlop, wakacje, to czas, gdy korzystamy z przerwy w pracy w ramach urlopu wypoczynkowego, który należy się wszystkim pracującym tak, jak wakacje osobom uczącym się i studiującym.
Czas urlopu można wykorzystać biernie odpoczywając na plaży, czy chodząc po górach lub wybrać czynny wypoczynek i wycieczkę krajoznawczą.
Wiele osób podczas wolnego czasu od pracy wybiera się na urlop za granicę bywa, że ma ulubione swoje miejsca na świecie i tam najlepiej odpoczywa. A jeszcze inni ciekawi świata wybierają takie miejsca na świeci, w których jeszcze nie byli, bo ciekawi ich świat i ludzie. Osoby takie każdego roku wybierają do zwiedzenia inne miejsce na świecie i często jest to miejsce bardzo odległe, jak na przykład Wyspy Owcze.
Wyspy Owcze są tajemnicze, ciekawe, lecz od Polski bardzo odległe i z racji uwarunkowań geograficznych często niebezpieczne, gdyż krajobraz szybko się tam zmienia podobnie, jak pogoda. Panuje za to cisza i nie ma pośpiechu i dlatego coraz częściej Wyspy Owcze wybierane są na miejsce odpoczynku i izolacji od rozpędzonego świata.

Tajemnicze Wyspy Owcze

Wyspy Owcze są wulkanicznym archipelagiem leżącym na Morzu Norweskim i stanowią zamorską prowincję Danii. Posiadają powierzchnię około 1400 metrów kwadratowych i zamieszkuje je ponad 52 tysiące osób. Sama nazwa wskazuje, że żyje tam wiele owiec. I tak jest, bo na terenie Wysp Owczych żyje około 50 % więcej owiec niż ludzi, gdyż pogłowie owiec wynosi tam ponad 70 tysięcy. W skład Wysp Owczych wchodzi 18 wysepek o terenie górzystym, które zamieszkuje niewiele osób bywa, że tylko kilka lub kilkanaście. W takim miejscu łatwo o izolację, o ciszę i spokój. Lecz na Wyspach Owczych znajduje się też 21 większych miejscowości z populacją powyżej 500 mieszkańców. Największymi wyspami są Streymoy (stolica kraju) i Eysturoy. Na Wyspach Owczych ponad 1/4 ludzi mieszka w Thorshavn, który leży w południowo-wschodniej części wyspy. Jest stolicą kraju i największym miastem w archipelagu Wysp Owczych, o powierzchni 173 kilometrów kwadratowych i liczy sporo ponad 12 tysięcy mieszkańców.

Ciekawe Wyspy Owcze

Mieszkańcy Wysp Owczych posiadają domy bardzo podobne do naszych domów i choć mało tam jest ulic, lecz są one także bardzo podobne do naszych ulic z tym wyjątkiem, że są wąskie. Nie dziwi styl budowy domów, bo mieszkańcami wysp są głównie potomkowie Duńczyków, Irlandczyków i Norwegów. Na Wyspach Owczych mieszka także około 100 Polaków.
Wielką różnicę zaś sprawia krajobraz całkowicie pozbawiony drzew. Jedynie w miastach są drzewa, lecz i te nie rosną w naturze, lecz są nasadzane. Powodem braku drzew jest klimat. Silny wiatr uniemożliwia rośnięcie drzew.
I ogólnie pogoda na Wyspach Owczych zmienia się błyskawicznie z minuty na minutę. Lecz jest na wyspach zieleń i są dachy domów pokryte zieloną trawą, piękne krajobrazy i bardzo dużo ptactwa.
Jadąc do tego miejsca na ziemi trzeba liczyć się z nie najlepszymi warunkami geograficznymi, gdyż są tam strome zbocza, wysokie klify (urwiska brzegowe stanowiące pionową ścianę brzegu morskiego), wąskie doliny, głęboko wcięte fiordy (głęboka zatoka wcinająca się w głąb lądu), a często także huragany i ulewne deszcze. Różnicę sprawia także obecność gór i wzniesień oraz nadzwyczaj bliska odległość od morza.

Podróż na archipelag Wysp Owczych

Archipelag Wysp Owczych należy do najbardziej tajemniczych obszarów na ziemi. Dlatego wiele osób ciekawych świata i życia innych ludzi decyduje się na tak daleką podróż. Odległość z Polski do Wysp Owczych wynosi aż 2414,4 tysiące kilometrów i aby do nich dotrzeć trzeba podróżować około 50 godzin. Gdy już dotrzemy na Wyspy Owcze, to możemy czuć się nadzwyczaj bezpiecznie, gdyż nic tam nie ginie i nawet nie ma potrzeby zamykania drzwi na klucz. Na wyspach nie ma miejsca na areszt i nie ma też więzienia. Nikt nie kradnie, nikt nie napada, nikt się nie dobija do domów, bo nawet, gdyby ktoś chciwy miał ochotę to zrobić, to i tak nigdzie nie ucieknie i łatwo zostanie pojmany. I wtedy sądzony będzie w Danii, czyli poza Wyspami Owczymi.