Jak urządzić taras z klasą

Sezon wiosenny właśnie się zaczął. Bliżej nam do strojów kąpielowych, niż ciepłych swetrów, a lada chwila wyjdziemy na nasze posesje, by korzystać z uroków pięknej pogody. Warto przygotować zawczasu miejsce odpoczynku i urządzić jak najlepiej swój “letni pokój”.

Potraktuj taras jak przedłużenie salonu, bez względu na to czy mieści się on przy ogrodzie, czy w bloku. Podobnie jak przy urządzaniu wnętrza zadbaj o konsekwencję, by wszelkie dodatki mogły ze sobą współgrać. Mieszanie styli, czyli aranżacje eklektyczne są równie efektowne co te klasyczne, ale wymagają zdecydowanie więcej od projektanta, niż “podążanie za ciosem”. Dlatego też polecamy rozpocząć urządzanie tarasu od znalezienia ulubionego stylu, a następnie trzymanie się go mocno.

Pomyśl o tym, co lubisz

Fani romantycznego klimatu wybiorą fantazyjne doniczki na kwiaty, żeliwne meble nawiązujące do stylu brytyjskiego oraz bujną roślinność. Jeśli stawiasz na styl śródziemnomorski warto wybrać meble wyplatane z trawy morskiej i dużą ilość poduszek. Uzupełnij wówczas aranżację o lawendę, fiskusy i drzewka laurowe. Gdy twój duch jest bardziej nowoczesny, wybierz minimalistyczne meble i zapewnij sobie więcej przestrzeni. Jeśli posiadasz kamienne płyty na ziemi, dodaj do nich meble z plecionki i strzyżone krzewy. Dopasuj swoją wizję do warunków, które już posiadasz.

Kreatywność>pieniądze

To własna inwencja, a nie budżet odgrywa tu znaczącą rolę. Skarby na taras znaleźć można na nawet na strychu. Być może całości kompozycji dopełni ozdobny kufer, który teraz stoi zakurzony. Coraz częściej do produkcji mebli używa się europalet, z których zrobić można nie tylko łóżko (link do artykułu), ale także stoliki i krzesła. Meblami mogą być również skrzynki przemysłowe oraz elementy drewniane. Tylko przytulna przestrzeń da ci upragniony odpoczynek w odpowiednim nastroju. A tego właśnie potrzebujesz.

Przede wszystkim światło

Jeśli posiadasz taras ogrodowy, twoje pole do popisu jest znacznie większe. Możesz zastosować chociażby lampy LED sterowane wyłącznikiem zmierzchowym (link do TwilightSwitch) i pozwolić światłu włączać się automatycznie, gdy tylko robi się ciemno. Dobrym pomysłem jest również instalacja lamp stołowych i lampionów nadających całości unikalnego charakteru. Nie zapomnij przy tym o wykorzystaniu lamp ładowanych światłem słonecznym.

W kwestii oświetlenie dziennego, aranżując przestrzeń pamiętajmy, że to ono dyktuje warunki w ułożeniu mebli. Nawet najładniejszy taras nie zda się na nic, jeśli mamy niedobór lub nadwyżkę światła. Warto więc myśleć o ustawieniu rzeczy na tarasie również w tym aspekcie. Zastanów się kiedy spędzasz na nim najwięcej czasu i jak będzie ci najwygodniej eksploatować przestrzeń.

Mamy nadzieję, że choć nieco zainspirowaliśmy Cię do działania. Pamiętaj, że każda zmiana zaczyna się w głowie, reszta to tylko upór i wola.