Jeszcze nie tak dawno łazienki zwykle były bardzo małe i traktowano je jako nieistotne pomieszczenie. Dziś już dobrze wiemy, że łazienka jest miejscem bardzo ważnym, powinna więc być praktyczna i wygodna. Projektanci domów i mieszkań bardzo starają się by łazienki były możliwie duże, miały okno i odpowiednią ilość miejsca na niezbędne sprzęty.

Starannie zaplanuj wnętrze łazienki

Zanim przystąpimy do wykańczania łazienki powinniśmy dobrze się zastanowić co w niej chcemy mieć. Trzy najbardziej niezbędne sprzęty to toaleta, umywalka oraz prysznic. W polskich warunkach zwykle w łazience ustawiana jest także pralka. Ponadto nie może zabraknąć mebli, w których schowamy akcesoria łazienkowe, grzejnika, lustra i dobrego oświetlenia. Najłatwiejsze do urządzania są łazienki w nowych domach. Nieco trudniej jest w mieszkaniach w blokach bo tam pewnych instalacji nie można przenieść. Najważniejsze decyzje jakie trzeba będzie podjąć podczas projektowania łazienki to wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową i umiejscowienie poszczególnych sprzętów. Należy też zastanowić się czy na pewno chcemy całą łazienkę pokrywać płytkami, bo dzisiaj jest dużo innych, ciekawych możliwości. Plan naszej łazienki dobrze jest sobie narysować i nanieść najważniejsze wymiary.

Remont łazienki samodzielnie czy z ekipą?

W łazience trzeba wykonać takie prace jak: układanie płytek, montaż sufitu podwieszanego, elektryki, montaż sanitariatów, przeróbki instalacji wodnej. Są to prace specjalistyczne wymagające wiedzy i doświadczenia. Nie zaleca się więc amatorom wykonywania remontu łazienki samodzielnie. Wiele osób decyduje się osobiście położyć płytki a do innych prac wzywa hydraulika. Jest to jakieś wyjście, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, z tego, że ułożenie płytek nie jest proste, wymaga wprawy oraz posiadania sprzętu.

Co musimy kupić do łazienki?

Łazienka jest jednym z droższych do wykończenia pomieszczeń w domu. Zależnie od stanu pomieszczenia trzeba będzie kupić drzwi spełniające normy i posiadające otwory wentylacyjne. Jeśli ktoś chce mieć w łazience ogrzewanie podłogowe to musi liczyć się z dużymi kosztami i zarezerwować sporo czasu na to zadanie. Koniecznie będzie zalanie posadzki oraz odczekanie pewnego okresu. W większości łazienek obecnie montuje się sufity podwieszane. Można w nie ładnie wkomponować oświetlenie górne. Jest także wielu zwolenników przygotowywania całej łazienki w zabudowie z płyt kartonowych. Z pewnością będą one potrzebne do zabudowy Geberitu i stworzenia stałych półek. Niektórzy decydują się także przygotować specjalną wnękę na lustro z kinkietami ->

Do łazienki na pewno trzeba będzie kupić wannę albo kabinę z brodzikiem. Obecnie wiele osób decyduje się na montaż brodzika podtynkowego i strefę prysznicową oddziela szybą. Jest to rozwiązanie stosunkowo drogie jednak bardzo funkcjonalne. Oprócz tego trzeba kupić umywalkę na przykład nablatową wraz z szafką. Konieczny będzie także zakup toalety wraz ze stelażem. Ponadto zainwestować trzeba w dobre baterie i grzejnik. Bardzo ważną rolę w łazience odegrają meble. Warto wybierać te podwieszane, gdyż bardzo ułatwiają one sprzątanie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest stworzenie zabudowy na wymiar. Na koniec dokupić trzeba jeszcze drobne przedmioty takie jak: wieszaki, dywaniki, uchwyt na papier toaletowy.