By podkreślić charakter małej sypialni, warto postawić na odpowiedni rodzaj oświetlenia. Dzięki temu pomieszczenie będzie idealne zarówno do czytania, czy relaksu w domowych pieleszach. Bez względu na to, czy postanowisz wybrać minimalistyczną oprawę świetlną, czy bardziej odważne rozwiązania występuje wiele projektów na ciekawe aranżacje do oświetlenia małej sypialni, które z pewnością pokochasz.

Po pierwsze –  stojące lampy

Lampy stojące, to świetny wybór, jeśli zależy Ci na chwili odpoczynku przy ulubionej lekturze. Najlepiej wybrać takie, by wiązka światła skierowana była w dół, by lepiej oświetlić interesującą nas powierzchnię. Stojące lampy są wygodne również wtedy, kiedy chcesz zmienić aranżację pomieszczenia i wówczas możesz łatwo je przestawić.

Po drugie – postaw na wbudowane elementy oświetlenia

Bardzo interesującym pomysłem może okazać się zastosowanie wbudowanych schowków, które oświetlą Twoją sypialnię. Poprzez takie rozwiązanie zyskasz na delikatnej, nocnej poświacie oraz niepotrzebnie nie zajmiesz przestrzeni Twojej niewielkiej sypialni.

Przykładem może być firma NYFerniture Outlets, która zaproponowała schowki w formie zagłówka.

Po trzecie – niesamowita moc kwiatów

Chcąc postawić na unikatowość i niezwykłe wrażenie, warto czerpać inspirację z natury. A konkretnie – z kwiatów. Żyrandol w takim motywie bez wątpienia przykuwa wzrok.

Po czwarte – im skromniej, tym lepiej

Zastanawiając się nad oświetleniem małej sypialni, a konkretnie takiej, która ma niski sufit, opłaci się subtelne i niewidoczne źródło światła. Wmontowanie lamp w sufit zapewni odpowiednią ilość sztucznego światła, a otaczające okna wpuszczą do pomieszczenia naturalne promienie słońca.

Po piąte – zabawa światłem

Jeśli masz artystyczną duszę, dobrą koncepcją może okazać się zastosowanie ciekawego oświetlenia. Nietuzinkowe lampy mogą rzucić niezwykłe spojrzenie na pomieszczenie, dodać nutkę nostalgii i intymności, a zarazem wydobyć z małej sypialni to, co w niej najlepsze.

Po szóste – wiszące oświetlenie Twojej małej sypialni

Lampy wiszące najczęściej spotkać można w pokoju dziennym, kuchni, jednak mają one swoje przysłowiowe „pięć minut” również w sypialni. Dodają one uroku, poprawiają styl. Dzięki nim oszczędzasz powierzchnię pokoju, a dodatkowo wpływają na jego funkcjonalność i nowoczesność.

Po siódme – w Twojej sypialni, niczym w kosmosie

Niesamowitą ideą, jeśli chodzi o aranżację małej sypialni może być zastosowanie żyrandola przypominającego kształtem międzygalaktyczną formę. Przykładowa koncepcja sypialni w stonowanych, prostych barwach i strukturach wyśmienicie współgra z tym nietypowym żyrandolem. A całość zyskuje na charakterze.

Po ósme – naturalność to podstawa

Czasem opłaci się zainspirować i czerpać z natury i tego, co ona proponuje. Dlatego sypialnia zaprojektowana przez angielskiego projektanta Heckera Gurthiego ukazuje pomieszczenie bogate w naturalne źródła światła. Widoczne, skromne kinkiety usytuowane obok łóżka zapewnią dodatkowe oświetlenie i są praktycznie niezauważalne dla oka.

Po dziewiąte – niczym w nocnym lokalu

Kto powiedział, że zawsze trzeba kierować się klasycznymi rozwiązaniami? Świetnym przykładem projektantów wychodzących poza utarte schematy jest „WhoCares?! Desing”. Widać tutaj niecodziennie wyglądające łóżko, które otoczone jest przez oświetloną ścianę i półkę. Geometryczna wariacja, która cieszy oko, a w ciemności dodaje dramaturgii i ekstrawagancji całemu pomieszczeniu. Istnieje możliwość regulacji stopnia nasycenia światła.

I po dziesiąte – świetlny akcent

Oświetlenie akcentujące ma na celu przede wszystkim wydobycie z przestrzeni najlepszych jej elementów, a także podkreślenie jej cech, czy chociażby zwrócenie uwagi na detale. W samej sypialni światło tworzy często intymną, kameralną aurę. A wykorzystanie wbudowanego oświetlenia, lamp, kinkietów, czy innych kreatywnych rozwiązań nada funkcjonalności w przypadku małych sypialni.

Zatem poszukując inspiracji do aranżacji oświetlenia małej sypialni, możesz znaleźć wiele przykładów, a tylko od Ciebie zależy, który z nich zastosujesz w swoim, prywatnym świecie.